Sudeći prema izjavama zvaničnika srpske vlade, Srbija nema nameru da na jednostrano proglašenje nezavisnosti odgovori obustavljanjem transporta električne energije preko teritorije Kosova. U Ministarstvu rudarstva i energetike nisu hteli da komentarišu spekulacije usmerene u tom pravcu, ali smo nezvanično saznali da se o takvom potezu u ovom trenutku ne razmišlja.

Sudeći prema izjavama zvaničnika srpske vlade, Srbija nema nameru da na jednostrano proglašenje nezavisnosti odgovori obustavljanjem transporta električne energije preko teritorije Kosova. U Ministarstvu rudarstva i energetike nisu hteli da komentarišu spekulacije usmerene u tom pravcu, ali smo nezvanično saznali da se o takvom potezu u ovom trenutku ne razmišlja. Eventualno isključenje dalekovoda Niš – Kosovo Polje – Skoplje izazvalo bi elektroenergetski kolaps na Balkanu jer bi bez struje pored Kosova ostali Makedonija i Grčka.

UNMIK duguje EPS četiri milijarde evra

Elektroprivreda Srbije inače ne izvozi struju na Kosovo već samo pozajmljuje određene količine u slučaju havarijskih kvarova kao što je bio slučaj prošle godine kada je isporučeno 4,88 gigavata. Za tu pozajmicu UNMIK administracija EPS duguje više od četiri milijarde evra.

Time bi, upozoravaju stručnjaci, bio prekršen Ugovor o stvaranju energetske zajednice Jugoistočne Evrope koji predviđa nesmetan prenos kupljene struje kroz elektroenergetske sisteme zemalja članica. Energetski eksperti objašnjavaju da za opstruiranje prolaska struje kroz našu teritoriju čak nije potrebno da država saopšti da prekida prenos već jednostavno može da prijavi kvar ili tehničke probleme. Ako bi se to ipak dogodilo, Kosovo čije dnevne potrebe za strujom iznose 20 miliona kilovat-sati, našlo bi se u velikom problemu. Termoelektrane kojima upravlja Kosovska elektroenergetska kompanija proizvode 12 do 13 miliona kilovat-sati dnevno, dok se ostatak nadoknađuje uvozom iz Bugarske, Albanije i Makedonije. Najveće količine struje iz uvoza, oko dve trećine, Kosovo nabavlja iz Bugarske a ta električna energija se transportuje upravo kroz Srbiju. Kosovska elektroenergetska kompanija električnu energiju iz Bugarske kupuje od trgovaca na veliko koji posluju u regionu. Ta električna energija se kroz našu zemlju transportuje dalekovodom koji kontroliše Javno preduzeće Elektromreža Srbije. Do 1999. godine, u periodu kada je termoelektranama Kosovo, Obilić, gazdovao EPS, na Kosovu se proizvodilo više struje nego što je bilo potrebno za konzum tako da je bilo viškova za izvoz. Udeo Kosova u proizvodnji električne energije Srbije tada je iznosio 17 odsto. Termoelektrane sada rade smanjenim kapacitetom i proizvode tek 50 odsto struje u odnosu na period pre dolaska UNMIK administracije. Slična je situacija i kada je reč o eksploataciji uglja na površinskim kopovima. Termoelektrana Kosovo A sa pet blokova ukupne snage 617 megavati, nekada je godišnje proizvodila u proseku 1,9 milijardi KWH dok je Kosovo B sa dva bloka instalisane snage 618 megavati godišnje proizvodila 2,3 milijarde KWH električne energije. U proteklih desetak godina u KEK je uloženo 800 miliona evra ali se proizvodni rezultati nisu značajnije poboljšali.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari