Smrt i život ideologije

Ostavite komentar


  1. Ovakve tekstove volim. Kratki, jasni, osvetljavajući. Sada znam za koga ću da glasam … u Eliti.

  2. To što je ova opozicija umislila da je DOS je jedna od strateškij grešaka. Jer ova opozicija je u suštini bivša vlast i to jako neuspešna koja napada ovu vlast, koja kakva god da je, uspešnija je od prethodne. Osim toga DOS je imao ozbiljnu i agilnu kampanju, ova opozicija je nema. DOS je napadap Slobu posle izgubljenih ratova i sankcija, ovde se napada vlast koja je ekonomski daleko bolja i od Slobine i od DOSovske. Ima tu još mnogo razloga zašto će Vučić lagano da pobedi i pored loženja da je gotov.

  3. Naprednjačka ideologija na rečima možda jeste nacionalistička ali dela su im krajnje izdajnička. Jer , kakva je to nacionalistička stranka čiji vođa potpisuje briselski i vašingtonski sporazum i spema se da prihvati francusko-nemački plan?
    Vođa i naprednjaci glume desničarenje da bi pridobilo desničarski nastrojeno glasačko telo koje takođe glumi neku desnicu a zapravo su catch-all stranka tj za vođu i njemu bliske i bliže su namenjeni moć i interes a za krezubi narod ljubav prema vođi. Nešto kao staljinizam i titoizam.

  4. Postoje samo komunjare i patriote,ovo važi samo za Srbiju. I avako neka se prepozna. U Dosu su svi bili komunjare pa je zato i propala promena.

  5. Bravo. Kao i uvek, tačno, poučno i pruža utehu da nismo baš toliko usamljeni u svom poimanju sveta.
    Hvala vam

  6. Najjači utisak ostavlja autorova analiza istorijske pojave zvane DOS. Autor pominje da je to bila široka 18-očlana koalicija, za koju tvrdi da je, sa izuzetkom DSS-a, bila tako (poželjno) levo-liberalno nastrojena. A, zbog čega je ta koalicija kao svog predsedničkog kandidata postavila upravo lidera pomenutog DSS-a? Pa, zato što niko od preostale sedamnaestorice ne bi imao šanse u duelu sa Slobodanom Miloševićem. Još par stvari se ovde mora dodati, pošto ih je autor prećutao. Prvo, jedino su DS i DSS te 2000. godine bile zaista respektabilne stranke. Najzad, treba reći i ponešto o Zoranu Đinđiću. On jeste u početku bio levičar i Habermasov učenik, ali je kao premijer zastupao politiku koja je dosta slična politici sadašnjeg srpskog predsednika („Srbija ne sme da stane!“). U najkraćem, anemična i bezidejna levo liberalna opcija ima (zbog krugodvojkaša i brojnih ostalih beogradskih drugosrbijanaca) nekakve šanse u glavnom gradu, ali to je sasvim irelevantno. Orban je „izgubio“ Budimpeštu, a Erdogan Istanbul i još par drugih velikih gradova. Obojici to nije nanelo nikakvu ozbiljnu štetu, tako da i dalje suvereno vladaju (prvi kao premijer, drugi kao predsednik). Napornim aktivistima i otužnim skribomanima u inat…

  7. Svaka čast na tekstu, kao i uvek pogađa suštinu, trebalo bi objasniti narodu neke stvari, pa ko razume shvatiće !!!

  8. Ideologija koj zastupa Kisjuhas i drustvance a koje se bazira uglavnom na srbofobiji i te kako inspirise – regionalni srboofobi, albanski/hrvatski/bosnjacki/milogorski sovinisti i te kako znaju da budu inspirisani i ohrabreni stavovima i pisanjem doticnih jer opravdavaju njihov sovinizam i srboofobiju na mnogo kreativniji nacin nego sto bi oni sami to znali. Inspirisani su i ovi drugi, da budu jos zatucaniji i jos crvrsce gda lasaju za svoje i produzavaju vlast vucica, dacica i slicnih. „Win-win“ situacija sto bi se reklo.

  9. Aaaa ponositi unuk komunističke pljacke. Pa onda sve ove kolmune godinama u nazad su mi jasne. Nije ovaj sociolog ni anti srbin ni racionalni evropejac, samo oboleli jugosloven trece generacije. Rip Tito.

  10. …SNS je krajnje konzervativna i desničarska, dakle fašistička partija po svim svojim svetoanzorima.

  11. “Vazno je da se JA i TI razumemo”, rece deka Bajden Siju……pre neki dan u San Francisku.
    Toliko o ideologijamq, demokratiju, slobodi, transparentnosti.
    Ukratko deda Djordje sigurno ne bi bio na tvojoj strani danas..

  12. „u savremenim društvima se vaistinu smanjuje privlačnost tradicionalnih, odnosno velikih ideologija i utopijskih priča.“
    Ali zato cvetaju distopijske price.
    Lakse ih je ostvariti. Ukinete trud I odgovornost. I ETO NAMA ostvarenja svake distopije.
    A utopija JESTE nedostizna. Ali joj se moze asimptotski teziti!
    Uz ogroman trud I konstantno odgovornost.
    Lako li je?

  13. Pogled na svet je filozofija. Ideologija je nakazno i bolesno dete filozofije. Filozofija misli i preispituje smisljeno a ideologija je naredbodavno-izvrsna radnja smisljenog (sedi, lezi, pravi se mrtav, masi repicem, donesi, napadni, potpisi, zaokruzi, pevaj horski, sisaj se kao i svi …). „Kinta über alles“ (kinta iznad svega) je moto svake danasnje ideologije. Pakovanja ima raznih, od masnih novina do digitalnih, ali unutra uvek isto.

  14. Izvanredan tekst, kratak, jasan, prosvetiteljski. Pomoći će mi da se odlučim za koga da glasam. Samo jedna zamerka autoru. Izostavio je u tekstu Sartra i njegov egzistencijalistički koncept kontigencije kojim se negira sudbina kao projekt življenja. Koliki bi samo “boost“ = vetar u leđa dobila evropska opcija da je dat osvrt na ovog francuskog filozofa kada se zna koliko naš narod voli Sartra i njegove fenomenološke analize.
    Ne slažem se sa onim filozofima koji su najavljivali kraj ideologije i kraj istorije, te kraj ovoga i onoga. Tako se pričalo da će i slaninijada u Kačarevu da doživi svoj kraj, kad ono prc…slanina skočila na preko 3000 dindži kilo, pa narod navalio ko mutav u Kačarevo da pazari holesterol i uštedi neku kintu.
    A što se tiče guljenja robije zbog ideologije nekada i sad. To je čisto romansirani pristup istorijskim činjenicama koji je najbolje objasnio Bora Čorba.

  15. Ubedljiva većina nije sposobna da razume ni ono što vidi, logičko razmišljanje im je nepoznato, a nagoni primitivni. Jedino što deluje je propaganda, ako je dovoljno prosta . Dobar tekst

  16. @ana

    Neverovatno da se uvek jave ovakvi „uberpametni“ koji su, za razliku od „plebsa“ jedini „razumeli“ ovu Kisjuhasovu „dubokoumnost“… Kompleksi su cudo…

  17. Odličan tekst. Nije ovo Aleksejevo mipljenje, pa da ga kritikujete, ili pominjete pradedu, pa vam je jasno… Čove analizira uticaj jasne ideologije kodnpolitičkih partija na društvo u kom se bave politikom.
    @trasimah(ili tako nešto)
    Porediti Đinđića i Vučića je stvarno neumesno.
    Zašto je DOS izabrao Koštunicu za kandidata? Pa zato što nikada ništa nije uradio. Salonski političar. Pisao saopštenja. Na protestima nikada. I šta onda, u predizbornoj kampanji, da mu se zameri? Pa ništa! Možeš da ga „pogledaš u oči“, i nemaš šta da kažeš. Ljudi su glasali protiv Miloševića, jer je izgubio ratove. Đinđića su shvatili tek kada su ga izgubili.

Ostavite komentar


Dijalog

Psihološki vodič kroz dva miliona dinara 10

Psihološki vodič kroz dva miliona dinara

U državi u kojoj se brže, jače i bolje stremi ka nedosanjanom evropskom snu, dobijate nezadrživu potrebu da se i sami pokrenete i date svoj doprinos, ma koliko on mizeran bio. Kada se konačno odvažite i sa hrpom papira krenete da pokažete svetu svoja znanja i kompetencije, prvi korak biće agencija pod nazivom Avanturistička Privredna Razigranost, skraćeno APR.

Naslovna strana

Naslovna strana za 11. i 12. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Marko Šelić Marčelo, pisac i muzičar

Čitam Danas zato što nisam od juče, a i vrlo sam zainteresovan za sutra.