Muke srpskih klubova u modernom fudbalu 1Foto: Radenko Topalović/Danas

Nakon što su svi predstavnici Srbije završili ovosezonsko takmičenje u evropskim fudbalskim kupovima, naša zemlja zauzima 19. poziciju na rang listi UEFA, što znači da će u sezoni 2025/26. umesto dva imati samo jednog predstavnika u Ligi šampiona.

Umesto pet predstavnika u evropskim kupovima Srbiju će od te sezone reprezentovati njih četiri a takođe zbog pada na rang listi nijedan naš klub neće nastupiti u Ligi Evrope.

Razlog za to su veoma loši rezultati naših predstavnika u evropskim fudbalskim takmičenjima ove sezone. Imali smo ih ukupno pet, od čega su tri igrala grupnu fazu takmičenja.

To su Crvene zvezda, TSC i Čukarički. Partizan i Vojvodina su pak ispali još u “nokaut” fazi takmičenja.

U utakmicama koje su odigrali naši timovi su uspeli da ostvare svega jednu pobedu (Partizan), dok su Crvena zvezda i TSC osvojili po jedan bod u grupnoj fazi. U svim ostalim utakmicama naši predstavnici su poraženi.

Sportski komentatori su bili veoma razočarani rezultatima naših timova, okarakterisali su ih kao “katastrofu“ i „potop“ navodeći da su razlog za njih „greške“, „sporost“ i „neuigranost“ srpskih ekipa.

Ono što se u tim komentarima zaboravlja je podatak da su svi predstavnici Srbije, izuzev Vojvodine, takmičenje počeli u kasnijoj fazi evropskih kupova.

Naime, rejting Srbije do ove sezone je bio dobar pa su TSC i Čukarički iako poraženi u „nokaut“ fazi dobili priliku da igraju prvi u grupnoj fazi Lige Evrope a drugi Lige konferencije.

Tamo su ih dočekali od njih daleko kvalitetniji klubovi. Crvena zvezda je u svojoj grupi donekle mogla da se nosi samo sa ekipom Jang bojs, ali je praksa pokazala da kaska i za Švajcarcima, dok su Vojvodina i Partizan ispali od pokazalo se znatno boljih protivnika.

Drugim rečima, naši predstavnici su ove sezone igrali uglavnom protiv timova koji su superiorniji od njih i to je pravi razlog zbog čega je skor u toj meri negativan.

Inače, slično se dešavalo i klubovima iz drugih zemalja, čije je fudbalsko znanje na nivou našeg, kada bi izborili privilegiju da takmičenje počnu u kasnijim fazama evropskih kupova.

Suština modernog fudbala je takva da moćni i bogati dominiraju nad onima koji to nisu. Naši klubovi, za evropske uslove, nisu ni moćni ni bogati.

Da bi se uspešnije suprotstavili favoritima moraju da imaju kvalitetnije igrače. A za to je potreban novac.

Mnogi smatraju da će se situacija u srpskom fudbalu popraviti kada se klubovi privatizuju. To je kardinalna greška. Jednostavno, ekonomska logika je takva da kapital, a fudbal je postao biznis, ide tamo gde će se investicija najbrže vratiti. Srpski klubovi su prosečni i tu se brz obrt kapitala ne može ostvariti.

Stoga je jedino racionalno rešenje da država poveća ulaganja u sport.

Takođe mora i da obezbedi ravnomerniji razvoj srpskog fudbala, a ne da pomaže samo Zvezdu i Partizan.

Jedna od mogućnosti bi bila da domaće fudbalske klubove sponzorišu uspešna industrijska državna preduzeća koja pune budžet. Na žalost, bar u ovom trenutku, mi takva preduzeća nemamo.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari