Svaki deveti na socijali 1Foto: Radenko Topalović/Danas

Prema izveštaju Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu u prethodnoj godini evidentirano je 707.188 korisnika centara za socijalni rad koji koriste neku od usluga ili prava iz socijalne zaštite.

Ako se uzme u obzir da u našoj zemlji, prema popisu stanovništva iz 2022. živi 6.647.003 građana proizilazi da skoro svaki deveti stanovnik prima neku vrstu socijalne pomoći.

Evidentirani broj korisnika prošle godine ujednačen je u odnosu na 2021. ali povećanje u odnosu na period od pre deset godina iznosi čak osam odsto.

Činjenica da je svaki deveti građanin prinuđen da bude korisnik socijalne pomoći je zabrinjavajuća i definitivno ide u prilog tvrdnjama da je Srbija zemlja veoma niskog životnog standarda.

Da je to zaista tako pored podatka o broju ljudi koji koristi socijalnu pomoć jasno ilustruju i činjenice da su minimalna zarada i prosečna penzija u Srbiji niže od iznosa minimalne potrošačke korpe, da najveći broj zaposlenih radi za mesečnu sumu do 66.000 dinara, što je znatno niže od iznosa prosečne plate u zemlji, da država svima koji zarađuju manje od 70.000 dinara odobrava besplatne vaučere za korišćenje odmora u Srbiji a prema tvrdnjama sindikalaca bez posla je u ovom trenutku više od milion ljudi.

Da bi se popravio položaj građana koji koriste socijalnu pomoć potrebno je povući niz poteza koji bi to omogućili a prvi svakako mora biti njeno povećanje s obzirom na to da su iznosi za pomoć siromašnima nedovoljni za održavanje njihove egzistencije i potpuno ponižavajući.

Iznos socijalne pomoći za četvoročlanu porodicu ne prelazi sumu od 21.810 dinara, i to u uslovima kada je stopa inflacije dvocifrena, struja i gas za domaćinstva poskupeli a takođe su povećane i akcize na određene proizvode. Iznos socijalne pomoći je nedopustivo nizak i stoga ga je nužno povećati.

Shodno tome za te potrebe je nužno izdvojiti znatno veća sredstva iz budžeta nego što je to sada slučaj.

Ako u državnoj kasi nema dovoljno novca za tako nešto onda ga treba pribaviti većim porezima koje bi plaćali imućni kao i firme ekstra profiteri.

Takođe je nužno povećati i poreze investitorima, koji su inače među najnižim u regionu.

Socijalna pomoć ima za cilj da pomogne građaninu da održi egzistenciju svoje porodice dok je bez posla.

Osnovna dužnost države je da stvori uslove za opštu zaposlenost, kako bi svaki stanovnik Srbije mogao da živi od svog rada.

Da bi se to ostvarilo potrebno je preduzeti ono što aktuelna vlast tvrdoglavo odbija da uradi u proteklih desetak godina.

A to je, u prvom redu, započinjanje procesa reindustrijalizacije.

Stvaranje velikih privrednih sistema bio bi garant za održavanje egzistencije malih i srednjih preduzeća koja ih opslužuju.

Za razvoj srpske industrije, naročito građevinske, nužno je formirati nacionalnu investicionu banku koja bi kreditirala domaća preduzeća.

Takođe bi bilo značajno osnovati niz državnih holding preduzeća čime bi se podstaklo zapošljavanje i ravnomeran regionalni razvoj Srbije.

Dok god se ne preduzmu ti i drugi nužni koraci ne samo da se broj socijalno ugroženih građana neće smanjiti već je veoma izvesno da će umesto toga rapidno rasti.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari