Otuđenje Beograđanke 1Foto: Miroslav Dragojević

Čelnici Beograda doneli su odluku o prodaji palate „Beograđanka“ putem javnog nadmetanja. Početna cena za kupovinu te nepokretnosti je 20,6 miliona evra.

Prijave za javno nadmetanje podnose se do srede 29. jula, a ono je zakazano je za petak 31. jula.

Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Beograda odluku o prodaji nekada najmodernije zgrade na Balkanu obrazložio je time da „Beograđanka pravi gubitke, nije rentabilna i nema razloga da građani iz budžeta plaćaju održavanje te zgrade“.

Ako je tačno da „Beograđanka“ trpi gubitke direktni krivac za to su gradski oci, među njima i Vesić, koji zbog loših poslovnih rezultata te palate, kao i niza drugih stvari, momentalno moraju da podnesu ostavku.

„Beograđanka“ naime raspolaže sa više od 19.000 kvadratnih metara atraktivnog poslovnog prostora u centru grada.

Dakle, reč je o prostoru čijim iznajmljivanjem može da se ostvari pozamašna zarada.

Zbog čega ta zarada nije ostvarena? Zbog čega „Beograđanka“ stvara gubitke? Zbog čega nije rentabilna? To su pitanja na koje mora da odgovori i za to snosi odgovornost niko drugi do Goran Vesić.

Vesić vredi da će Grad Beograd prodajom „Beograđanke“ inkasirati novčana sredstva od poreza na imovinu koji će plaćati novi vlasnik zgrade.

Sa druge strane, kao vlasnik „Beograđanke“ Grad Beograd može budžetu da obezbedi znatno više sredstava samo od iznajmljivanja prostora palate, ali i od organizovana raznih događaja i manifestacija u zgradi.

Bez obzira što „Beograđanka“ nije održavana na adekvatan način to je i dalje veoma funkcionalna zgrada pa je ponuđena početna cena za njenu prodaju od svega 20,6 miliona evra ponižavajuće niska.

Potpuno je jasno da zgrada čak i u stanju u kakvom je sada vredi mnogostruko više.

Vesić ističe da je zgradi potrebna rekonstrukcija i da će ugovorom kupac biti obavezan da to i učini.

Međutim, postavlja se pitanje da li je zbog rekonstrukcije potrebna prodaja „Beograđanke“?

Logičan zaključak je da nije. Grad iz sopstvenih sredstava može da rekonstruiše zgradu i da kao njen vlasnik od rente ostvaruje prihode za budžet.

Ako Grad nema sredstava za rekonstrukciju lako ih moće pribaviti ukidanjem Bus plus sistema gradskog prevoza koji plaća privatnoj firmi ili uvođenjem taksi na ekstra profit koji ostvaruje ogroman broj kompanija u Beogradu.

Stručna javnost se izričito protivi prodaji „Beograđanke“.

Eksperti smatraju da je u ekonomskoj krizi koja će uskoro nastupiti zbog pandemije korona virusa izuzetno bitno da država u svojim rukama ima imovinu od koje može da zaradi i da ta sredstva iskoristi za kvalitetniji život građana što je i njena osnovna dužnost.

Ako je tako, zašto se onda „Beograđanka“ prodaje? Jednostavno, aktuelna vlast je serviser interesa privatnog krupnog kapitala a ne naroda.

Shodno tome njen zadatak je da obezbedi visoke profitne stope svom glavnom partneru, privatnim preduzetnicima.

Jedan od načina za to je i privatizacija palate „Beograđanka“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari