Slušanje naroda ali kobajagi 1Foto: Luca Marziale / Danas

Premijerka Ana Brnabić gostujući na televiziji Pink izjavila je da je Vlada Srbije „na ivici“ da donese odluku o otkazivanju svih ugovora sa britansko-australijskom kompanijom „Rio Tinto“ koja planira otvaranje rudnika litijuma u oblasti Jadra.

Ona je istakla da vlast u Srbiji „sluša svoj narod“ aludirajući na to da se veliki broj građana protivi izgradnji rudnika litijuma jer smatra da bi na taj način bila ugrožena ekologija i zdravlje žitelja Jadra. Premijerka je najavila da će „o tome još razgovarati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem“. To nije morala ni da naglašava jer svi u Srbiji znaju da sve važne odluke donosi predsednik a ne Vlada, iako po Ustavu tako ne bi trebalo da bude.

Ono što je definitivno jasno je da razlog zbog koga Vlada razmišlja o otkazivanju tog projekta nikako nije to što joj je stalo šta narod misli nego činjenica da se približavaju izbori, koji će se održati 3. aprila. Vlast u Srbiji je dosad u bezbroj situacija pokazala da je servis interesa krupnog kapitala a ne građana. To je i u slučaju „Rio Tinta“ ali nastupajući izbori dovode do specifične situacije pa vlast mora javno da priča ono što ne misli. Jednostavno, u slučaju da nastavi da podržava izgradnju rudnika litijuma u vlasništvu britansko-australijske kompanije vlast se plaši da bi mogla da bude kažnjena na izborima i da izgubi značajan broj glasova. U tom svetlu treba i posmatrati izjavu premijerke Ane Brnabić.

Ono što je pak u ovom trenutku dilema je da li je reč o taktičkom potezu vlasti ili će odluka o otkazivanju investicije zaista i biti doneta. Ako je reč o taktičkom potezu da se glasači umire i pomisle da će „Rio Tinto“ otići sa ovih prostora onda ne bi trebalo nikog da iznenadi ako nakon okončanja izbora premijerka ili neko drugi iz vlasti ipak ne obelodani da se sa investicijom te multinacionalne kompanije u Srbiji nastavlja.

Druga mogućnost je da odluku o prekidu tog projekta Vlada Srbije donese pre održavanja aprilskih izbora. Ako se to desi jedini razlog će biti taj da je vlast procenila da bi je na izborima situacija u kojoj „Rio Tintu“ nije otkazano gostoprimstvo kad je reč o investiciji skupo koštala. Šta će zaista desiti po ovom pitanju, pokazaće vreme pred nama.

Da se ne rukovodi politikantskim već pravdoljubivim interesima Vlada Srbije bi već odavno ukinula dozvole „Rio Tintu“ u vezi konkretnog projekta u Jadru i inicirala promenu Zakona o rudarstvu koji svojim odredbama dozvoljava onom ko istražuje lokaciju da ima i ekskluzivno pravo eksploatacije rude ako se opredeli za to. Jednostavno, ogroman broj građana Srbije ne želi rudnik litijuma, koji planira da gradi „Rio Tinto“ i odgovornoj vlasti bi to bilo dovoljno da investiciju momentalno zaustavi.

Takođe, pravilo u korporativnom poslovnom svetu je da u slučaju kada građani ne žele određenu investiciju oni koji je sprovode od nje odustaju. Na taj način, s obzirom da vidi da je nepoželjan, treba da postupi i „Rio Tinto“.

Da se ne rukovodi politikantskim interesima vlast bi odavno ukinula dozvole „Rio Tintu“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari