Srednjovekovlje 1Jasmina Lukač

Milo Đukanović je potcenio srednjovekovlje. Možda uljuljkan Ipsos ili sličnim istraživanjima da će protestne litije protiv zakona o veroispovesti samo istaći njegovu superiornu modernost. Možda se rukovodio i procenom da mu je bezbednije da se sa trona Crne Gore povlači postepeno pred onima koji će se na srednjovekovni način držati date reči.

Jer Đukanovića, nakon izbore noći 30. avgusta, ne čekaju pregovori o novoj vladi i novoj većini za koju njegovoj Demokratskoj partiji socijalista nedostaje jedan mandat. Đukanovića čekaju pregovori o odlasku s vlasti.

Način na koji je on ušao u njih, stajući pravo pred novinare u izbornom štabu DPS, i sa teškim uzdahom skinuvši zaštitnu masku sa lica, znak je da će vrlo tvrdo pregovarati.

Takođe, način na koji je opozicija, njena vodeća grupacija Za budućnost Crne Gore i njen novi predvodnik Zdravko Krivokapić proglasila „pad režima“, svedoči da i druga strana ima ozbiljan i ništa manje čvrst plan. Sa opozicione strane nije bilo nijedne suvišne i pogrešne poruke, niti gesta.

Počev od toga da je vođa otpora protiv Đukanovića mitropolit Amfilohije došao na glasanje sa maskom na licu, do pobedničkog Krivokapićevog govora. Taj govor daleko nadilazi onaj koji je održao Vojislav Koštunica 5. oktobra 2000. uveče u Beogradu.

Odmeren je pažljivo i presudan prvi postizborni prvi korak – da se ne izlazi organizovano na ulice i slavi. I da se „ostankom kod kuće, sa porodicom“ svetu pošalje jaka poruka da je vođstvo nove većine privrženo demokratskim pravilima.

Prenos vlasti neće biti munjevit, ali ovakvo držanje opozicije pokazuje da može biti miran. Ako Đukanović i uspe da sastavi DPS vladu „pribavljanjem“ jednog nedostajućeg poslaničkog mandata, ona će biti osporena i na tankoj žici.

To bi bila kratkotrajna vlada do novih vanrednih izbora u koje bi opozicija ušla na krilima pobede. Ako se pak sastavi „neDPS“ vlada koja će povući sporni verski zakon, duža kohabitacija sa Đukanovićem neće biti izgledna. Zbog samih svojih pristalica, opozicija će morati da ide na ograničavanje i slabljenje Đukanovića i njegovo svrgavanje.

U tome će ulogu imati i Đukanovićevi dosadašnji politički saveznici van Crne Gore, podrazumeva se, najvažniji su u Srbiji.

U uživo TV uključenju, baš nakon objave prvih rezultata, predsednik Vučić je rekao da će čestitati pobednicima, ipak, ne izjašnjavajući se ko su oni. U odnosu na aferu „državni udar“ sa crnogorskih izbora 2016. ovo je obrt ka opoziciji, sa sve podsećanjem na datu podršku kroz to koliko je Vučić para „dao“ za obnovu Srpske kuće u Podgorici.

Izbori u Crnoj Gori imaće uticaj i na završnicu pregovora o Kosovu koja kroz nekoliko dana čeka Vučića u Beloj kući. Sada će svi ustupci Beograda biti malo teži nego što bi bili da je Đukanovićeva vlast u Crnoj Gori ostala neupitna.

I nego što bi se desilo da kampanji DPS nije očito vrlo naškodilo „mešanje“ albanskog premijera Edija Rame, odnosno njegovi izlivi preko Fejsbuka „Milo, hvala ti što postojiš“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari