Humoristička emisija „Hihiriku“ koja se na Radiju Skoplje emitovala 40 godina nedavno je ukinuta. Zvanično objašnjenje je da više nije bilo para za honorare. „Makedonsku radio emisiju, čije rano kukurikanje je decenijama budilo naciju, koja je nadživela sve sisteme i krize, zaklali su i pojeli za doručak veliki demokrati, partijski izvršitelji i urednici vođeni brigom da se ne uznemirava vlast“, tako je stvar plastično opisao Erol Rizaov, urednik skopskog Utrinskog vesnika.

Zvuči li vam ovo poznato? Prošle godine sa radija B92 nestala je emisija „Mentalno razgibavanje“ pošto su se, pored ostalog, njeni voditelji dobro zabavili menjajući Kurca po padežima. SNS-u to nije bilo smešno. Ili to pričaju samo zli jezici? Kakve veze ima SNS sa privatnim radijom – ama baš nikakve. Kao što nema nikakve veze sa privatnom televizijom koja ukida „Utisak nedelje“. I kao što nema ništa sa Studijom B pred privatizacijom koji ukida političke emisije.

Goran Mihajlovski, predsednik organizacije SEEMO za Makedoniju, prošle nedelje je izjavio da u Makedoniji „autocenzura ubija novinarstvo“ i da je situacija najgora od kako je Makedonija stekla nezavisnost. Zvuči li vam ovo poznato? Reakcija Aleksandra Vučića na navode iz poslednjeg izveštaja Evropske komisije o rastućoj tendenciji autocenzure u Srbiji – kada je rekao „šta ja tu da učinim“ – meni je ličila na odbranu u stilu šta ja imam veze s tim. Ma ne da nemam veze, još ću i da te oslobodim straha od mene i ohrabrim te da pišeš, uz ono „batice jel te neko diro da mu j…“

Makedonija ima i jedan drastičan slučaj. Novinar Tomislav Kežarovski je već godinu i po dana u kućnom pritvoru zato što je, tobože, otkrio identitet zaštićenog svedoka ubistva u jednom selu kod Velesa. Preti mu 4,5 godina robije ako Apelacioni sud odbaci žalbu na prvostepenu presudu. Međunarodne novinarske organizacije i predstavnici zemalja EU insistiraju da je politika upletena u slučaj, apeluju na vlast da se urazumi, a izveštaj Evropske komisije potcrtava da u Makedoniji postoji zabrinjavajući uticaj izvršne na zakonodavnu vlast. Zahteva se abolicija za Kežarovskog.

Međutim, vlada Nikole Gruevskog objašnjava Evropi da je Makedonija demokratska zemlja i da je pravosuđe nezavisno. Dobro su makedonski novinari na SEEMO konferenciji prošle nedelje u Skoplju preznojili šefa diplomatije Poposkog tražeći odgovor na pitanje šta će biti s Kežarovskim. Poposki je ponavljao kako je podela vlasti u Makedoniji svetinja i kako je Dunja Mijatović iz OEBS-a, pomenuo ju je bar pet puta, mnogo pogrešila opisujući stanje medijskih sloboda u Makedoniji kao zabrinjavajuće.

Zvuči poznato? To je ista ona Dunja Mijatović koja je govorila o hakerisanju sajtova u Srbiji, cenzuri i autocenzuri zdravo uvredivši Vučića koji je od nje tražio izvinjenje. Umalo je nije pozvao na dvoboj.

Makedonski nedeljnik Fokus piše o jednom političaru koji je za dosadašnje vladavine „preuzeo kontrolu nad mnogim medijima koje je označio kao opozicione“. I još da je „mnogim kampanjama uspeo da izbriše liniju između svoje partije i države“. Opozicija je slaba, „diktatorska vlast je loša, ali je bez opozicije još strašnija“. Fokus objašnjava da nije reč o Gruji, kako Makedonci zovu svog premijera, već o predsedniku Bolivije Evu Moralesu. Ali: „Svrti-zavrti, recepturata za avtoritarni režimi se temeli na isti sostojki“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari