Rušenje malezijskog aviona nad Ukrajinom potisnulo je u drugi plan ofanzivu Izraela na Gazu koja traje gotovo dve nedelje. Dok pritisak na Moskvu raste paralelno sa sve jasnijim glasom koji nadjačava sve ostale – da je Rusija odgovorna za obaranje aviona – međunarodne reakcije na bliskoistočni sukob su umerene, računajući i ruske, ne računajući one iz islamskih država.


Američki predsednik, britanski premijer i nemačka kancelarka imaju jedinstven stav koji glasi da Izrael ima pravo da se brani. Angela Merkel je to ovako formulisala: „Svaka zemlja koja je napadnuta mora, naravno, da uzvrati“.

Obrazloženje je savršeno logično, ali kako uzvraćanje u stvarnosti izgleda? Kao smišljeno prekomerno kolektivno kažnjavanje, smatra Nik Kleg, zamenik Dejvida Kamerona i lider britanskih liberalnih demokrata, od kojeg su (propalestinski) demonstranti u Londonu za vikend zatražili podršku svom zahtevu da Britanija prestane da naoružava Izrael.

Izrael se od raketnih napada Hamasa – u kojima je do sada izgubljen jedan život – brani čuvenim sistemom Gvozdena kupola, na koji je Izrael toliko ponosan. Mark Tompson, američki novinar, dobitnik Pulicerove nagrade, pisao je pre aktuelnog sukoba da nedostatak žrtava u Izraelu govori da je „Gvozdena kupola najefikasniji odbrambeni sistem koji je svet video“.

U sukobu Hamasa i Izraela novembra 2012, prema Si-En-Enu, efikasnost Gvozdene kupole iznosila je 85 odsto. Pre toga, od puštanja sistema u rad 2011, učinak je, prema Jerusalim postu, bio 90 odsto. Zbog uspešnosti Gvozdene kupole, Južna Koreja dobija sugestije da pribavi sličan sistem za odbranu od eventualnih napada severnog suseda.

Zašto onda Izrael, zaštićen takvim antiraketnim kišobranom, pokreće sveobuhvatnu ofanzivu na Gazu iz vazduha, sa mora i kopnenim putem, uprkos ledenoj logici Angele Merkel, u kojoj je do sada poginulo gotovo 400 Palestinaca, uglavnom civila?

Odgovor Palestinaca je – rade šta hoće jer ih podržava Vašington. To je još jedno savršeno logično objašnjenje, teško osporivo s obzirom na istorijat sukoba, ali se postavlja pitanje koliko takvo stanje stvari još može da traje. U ovom trenutku, Izrael može da bude spokojan s obzirom na međunarodnu podršku koju uživa, bilo direktnu, bilo uzdržanošću važnih država.

Međutim, Izrael ne uspeva da pruži uverljivo objašnjenje zašto su u Gazi morala da poginu tri dečaka dok su igrala fudbal. Ili zašto, kako se vidi na snimku na sajtu Vašington posta, izraelska vojska ljudima daje samo jedan minut da se evakuišu iz zgrade pre nego što je uništi.

Nurit Peled-Elhanan, predavač na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu, smatra da je vreme da „Evropska unija Izrael stavi pod pravi pritisak!“. Za Euobzerver ona piše da „ni Palestinci ni Izraelci neće moći da prežive bez slobode i nezavisnosti za Palestince“. „Kao laureat nagrade Evropskog parlamenta za ljudska prava „Saharov“ i kao majka i ljudsko biće pozivam EU da iskoristi sva diplomatska i ekonomska sredstva koja ima na raspolaganju da pomogne mojoj zemlji (Izraelu) da se spase od ponora večite okupacije i nepravde“, piše Nurit Peled-Elhanan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari