Iako smo vrlo različiti po mnogim osobinama, suštinski imamo iste ili slične potrebe. Recimo, imamo želju da se umrežavamo, grupišemo prema afinitetima i takođe neukrotivu potrebu da se penjemo na lestvici moći, šta god moć predstavljala za nas.

Društvene mreže nam omogućavaju zadovoljenje obe potrebe. Izdvajam četiri onlajn mreže o kojima sam čitala ovih dana.

Prva okuplja muškarce i žene koji su tako fini da donirajući novac omogućavaju devojkama malog grudnog obima da ispune svoj san i zatalasaju masivnijim dojkama. Ova društvena mreža okuplja oko 15000 članova, donora i korisnika zajedno, i bez obzira na kritike sasvim lepo funkcioniše. Meni ovo zvuči skroz OK.

Druga, bizarnija, strukturirana je na principu na kom radi mnogo firmi tipa Oriflame ili Zepter. Postanete član, skupljate neke bodove i njima kupujete mesto u raju. Jedan od načina osvajanja bodova je dovođenje novog člana, dakle piramida. Kad dovedete dovoljno novih duša i priznate dovoljno greha, dobijate status „anđela“. Uvrnuto je ali to je kao neka nadreligija. Nema boga pravoslavnog ili islamskog. Bod je osnovna moneta. Ovo mi izgleda kao u realnosti, samo svedeno, bez nepotrebnih komplikovanja. Čista trgovina.

Treća društvena mreža je slična tajnim društvima. Okuplja ljubitelje kinki disciplina i za četiri godine je skupila nešto manje od dva miliona članova. Bilo bi ih mnogo više, ali keč leži u tome što stvarno morate biti vrlo ozbiljni u svojoj BDSM orijentaciji da biste uspeli da pristupite grupi odabranih. Oni se ne mogu naći na internetu tek tako, moraju zaista pripadati krugovima praktikanata kinki seksa kako bi došli do linkova.

Četvrta onlajn grupa je odraz čudne demokratije. Ulažete virtuelni novac u projekat nečijeg ubistva. Sajt koji vam to nudi pun je potencijalnih meta. Međutim, još uvek se nije skupilo dovoljno da se realizuje neka od kampanja.

Naravno, ako ste nezadovoljni ponuđenim asortimanom, uvek postoji mogućnost da napravite svoju društvenu mrežu. Neke platforme to nude.

Kao i uvek u društvu, dve su sile na snazi, sila separacije jer ne volimo iste stvari i sila integracije jer se slično sličnom raduje. To je kao okupljanje u omiljenom kafiću i hejtovanje ekipe iz kafića preko puta, samo virtuelno i često anonimno, što je veliki civilizacijski pomak u cilju očuvanja integriteta i mira članova heterogene zajednice pošto vam niko neće lepiti žvake na vrata i bacati petarde pod noge. Vrlo sofisticiran način da zadovoljite potrebu za grupom i negujete lične afinitete. Dakle, da, ja sam za društvene mreže.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari