Ide zima 1

Daleko je Kina.

Kad su u toj zemlji počele nestašice struje, moje kolege i ja rekli smo ”daleko bilo”.

Kad je pre neki dan objavljena informacija da je kineska vlada pozvala građane da naprave zalihe hrane (jer su ekstremne vremenske prilike uništile useve i poremetile snabdevanje prehrambenih lanaca), moji prijatelji i ja rekli smo ”daleko bilo”.

Nije dugo trebalo da se (raz)uverimo kako ništa od tog ”daleko bilo” i nije tako daleko. Šokantne vesti o domaćim neprilikama sustižu preduzetnike i građane Srbije.Posle serije uveravanja o životu u zlatnom dobu, suočavamo se s neprijatnom stvarnošću.

Bio je potrebno samo da pukne cev na gasovodu u Bugarskoj pa da mi u Srbiji saznamo da država mora interventno da uveze pet miliona kubnih metara gasa iz Mađarske. Radijatori u stanovima u dva najveća grada – Beogradu i Novom Sadu – potpuno su se ohladili, iako je Srbijagas obećavao da će se problem rešiti istog dana (1. novembra) grejanje u stanovima nije radilo tri dana. Zimska sezona još nije ni počela, toplane se tek ”zagrevaju” za puni start zimske sezone a Srbija ne može da obezbedi gas ni ”za potpalu”. Nema ko nas od visokih državnih službenika nije ubeđivao da dok smo mi ”cvrči” letos plandovali njihovi ”mravi“ su marljivo radili i sakupljali strateške zalihe. Jes’ đavola. Ispostavilo se da u tom skladištu u Banatskom dvoru (za koje smo dobijali uveravanja da je dupke puno) ima gasa, ali ”ne može da se ispumpa” iz tehničkih razloga, pa je Srbija morala interventno da uveze pet miliona kubika gasa iz Mađarske. Da je stanje normalno (kako nas ubeđuju političari), Srbija ne bi trebala da oseti problem s kvarom u Bugarskoj, dovoljno bi bilo odvrnuti slavine u Banatskom dvoru.A zašto nisu? Tehničko objašnjenje je, izvin’te na izrazu, blesavo – uska cevka, odnosno mala propusna moć gasovoda. Tako smo saznali da to skladište gasa nije rešenje za miran zimski san građana i privrede.

Još jedan tehnički (da li samo tehnički) problem deluje zastrašujuće. Vest od pre neki dan kaže da je Srbija u oktobru uvezla struju da bi pokrila 10 odsto potreba. Uvozila struju!!! U oktobru??? Manjak struje, odnosno potreba da se uvozi, nastao je zbog toga što remont bloka B1 u Termoelektrani „Nikola Tesla“ nije počeo na vreme. Tehnička greška?Ne bih rekao.

Ne daj bože da zima bude duga i hladna.

Dobro, možda naša Vlada neće morati, kao kineska, da poziva građanstvo da pravi zalihe hrane.Dovoljno je rodilo da se podmire domaće potrebe. Dovoljno, ali ne i berićetno.

Moj kolega ima kompaniju je, između ostalog, veliki proizvođač hrane i još veći izvoznik.Ali, njen izvozni potencijal ove godine neće biti maksimalno iskorišćen. Neće jer nema roba, nema šta da izvozi. Nemojmo da se lažemo, ima istine u naslovu koji sam nedavno video u nekim novinama da još nije ostvaren veliki potencijal izvoza prehrambenih proizvoda.Nije ostvaren ne zato što strana tržišta neće našu robu nego zato što je mi ne proizvodimo dovoljno.Stanje u poljoprivredi je loše. Rod kukuruza je podbacio (prepolovljen u proseku), soje je manje zbog visokih temperatura i nedostatka vlage, prinos suncokreta manji od očekivanog za oko tonu po hektaru, paprike nema dovoljno zbog lošeg roda, rod krompira manji 50 do 70 odsto, drastično je smanjen broja grla stoke (afrička svinjska kuga, skupa stočna hrana).

Tržištima u Evropi i Rusiji mogli da prodamo mnogo više hrane nego ikad do sad. Nažalost, Srbija nije ove godine proizvela dovoljno hrane da napravi izvozni bum.

Nije za utehu to što smo daleko od Kine i još ne pozivamo građane da prave zalihe hrane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari