Spadam u one generacije „Titovih“ pionira koji su u školi o Karađorđevićima učili sve najgore. Kraljevina Jugoslavija je bila „tamnica naroda“ u kojoj su zli kapitalisti tlačili siromašne radnike i seljake. Na čelu „tlačitelja“ bili su mrski Karađorđevići. Onda su došli Nemci i odneli nam sve. Tačnije, ono što je ostalo od Karađorđevića i onog štrkljavog Petra II koji je, pre dolaska nacista, pobegao sa svojom kamarilom noseći tone našeg zlata i blaga. Odavno ne verujem u mnoge stvari koje su nas učili, pa ni u tu priču o Kraljevini i Karađorđevićima, ali kad vidim kako pojedinci pokušavaju da nam nametnu novu verziju tog dela prošlosti, a koja se opet svodi na laži i propagandu, dođe mi da zapevam „Druže Tito, mi ti se kunemo…“

Početkom oktobra na Oplencu je sahranjen knez Pavle Karađorđević. Sada je dopremljeno telo kralja Petra II i za koji mesec, kada stignu valjda još posmrtni ostaci njegove majke i supruge, svi će zajedno biti sahranjeni na Oplencu. Očekuje se da joj prisustvuju silni domaći i svetski zvaničnici. Možda i britanska kraljica Elizabeta II, kažu u PR službi Aleksandra Karađorđevića, sina Petra II i pretendenta na, još, nepostojeći presto Srbije. Da je živ, legenda ovdašnje političke scene Nikola Šećeroski verovatno bi pitao: „Odakle pare? Ko će to da plati?“ Mi, naravno, mada nas niko ne pita da li to želimo. Dostojanstvenu sahranu svako zaslužuje, naravno i Karađorđevići, ali zašto sami ne plate troškove? Ova država je Republika i ne snosi nikakvu obavezu prema vladarskoj porodici bivše zemlje, a silne pare koje su bačene na sahranu kneza Pavla i koje će za narednu „feštu“ biti potrošene, možemo sigurno pametnije da potrošimo. U zdravstvo, na primer. Ali i aktuelnoj vlasti su potrebne „fešte“ ovog tipa, pa se ne opterećuju cenom. Plaćaju, uostalom, iz naših, a ne svojih džepova. I sada će se Srbija danima i nedeljama „zabavljati“ Karađorđevićima, a prave probleme „gurati pod tepih“. Garantujem da će nam za to vreme vlast uvaliti gomilu poskupljenja i još neku „gorku pilulu“.

Simpatizeri Karađorđevića tvrde da će sahranom članova bivše kraljevske porodice, Srbija i Srbi sebi i svetu pokazati jedinstvo, tradiciju i drugo, lepše, lice. Žohari i bubašvabe po dečjim bolnicama su lice Srbije danas, a ne kraljevske sahrane na Oplencu, počasne garde i ostali bakrači. Da se opet pozabavim „bajkom“ o monarhiji kao delu srpske tradicije, tvrdnjama da je u vreme kraljevine sve cvetalo i da će u Srbiji procvetati tek ako se kralj vrati. Dinastija Karađorđević je vladala Srbijom i Jugoslavijom od 1903. do 1941. godine i dala dva kralja – Petra Prvog i Aleksandra, Petar Drugi faktički nije vladao. Prethodno su od 1878. godine, međunarodnog priznanja Srbije do 1903. vladali Obrenovići, sa takođe samo dva kralja, Milanom i Aleksandrom. Kakva je to tradicija? Da je vlast Karađorđevića bili toliko dobra zar bi se Kraljevina Jugoslavija onako brzo i krvavo raspala? Neki tvrde da bi Srbija bila Švedska da je kraljevina opstala i da će procvetati samo ako postane kraljevina. Malo morgen, rekao bi rahmetli Sloba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari