Život piše romane, ali snima i filmove. Tako je odličan film Stivena Spilberga „Uhvati me ako možeš“ zasnovan na istinitoj priči i autobiografiji Franka Abagnalea mlađeg, čuvenog prevaranta iz SAD. Film, u koji je uloženo 50-ak miliona i koji je zaradio oko 200 miliona dolara, navodno delimično odstupa od istinite priče, ali to je stvar umetničke slobode. Abagnale je prevarama i falsifikatima platnih kartica i čekova zaradio milione.

Uspešno je menjao identitete, predstavljao se kao pilot i hirurg. FBI ga je jurio širom SAD godinama, a agentu Karlu Hanratiju postaje opsesija. Posle silnih peripetija i bekstva u Francusku, uspeva da ga uhapsi i zatvori. Onda dolazi do obrta. Abagnale, jedan od najvećih prevaranata u novijoj istoriji SAD postaje saradnik FBI. Ko će lakše uhvatiti prevaranta i falsifikatora od njemu sličnog? Ovaj odličan film bezbroj puta je prikazivan na našim televizijama i u njemu glumi nekoliko velikih imena Lionardo Di Kaprio, Tom Henks, Kristofer Volken…

Srpsku verziju ovog filma pratimo nedeljama kroz priču o Jasminu Buhiću, alijas Kristijanu Stenbergu, „lažnom Norvežaninu“ i ekspertu koji je uspeo da se zaposli i rukovodi pojedinim gradskim javnim preduzećima u Beogradu. U međuvremenu je dotični nestao, a mi saznajemo nove detalje iz, čini se, fascinantne biografije ovog mladića iz Mrkonjić Grada. Hoće li neko u Srbiji snimiti film o njemu? Zaraditi milione? Ili je ceo slučaj izmišljen u cilju blamiranja gradske uprave? To tvrde gradski funkcioneri, navodeći da nema nikakvih nezakonitosti u njegovom zapošljavanju. Nije nezakonito promeniti ime i veru, a dotični je imao neophodnu kvalifikaciju i uredna dokumenta. Gde se onda izgubio? Što ode sa posla za koji je izgleda kvalifikovan i verovatno dobro plaćen?

„Slučaj“ Buhić Stenberg dokazuje i stepen opsesije strancima, naročito zapadnjacima u našem društvu. Iza svakog zapadnjaka stoji ekspert, smatraju mnogi. Toliko nam je stalo do podrške eksperata i stranaca da ih ponekad izgleda i izmišljamo. A kad su ti stranci poznati, onda izmišljotine i ponavljamo. Tako je jedan popularan portal nedavno ponovio izgleda lažnu vest da čuveni američki glumac i oskarovac Tom Henks (agent FBI iz „Uhvati me ako možeš“) podržava Srbiju u borbi za Kosovo. Vest je objavljena pre tri godine, preneli su je mnogi mediji u Srbiji i okruženju, ali je, u izjavi prištinskim medijima, demantovala predstavnica za medije Toma Henksa. Nema Henks izgleda ni vremena ni interesovanja za Kosovo, Srbiju, Balkan… Zauzet je svojim poslom, filmovima i životom. Ali zato Danijel Šifer, „francuski humanista i filozof“ ima. Opet se oglasio autorskim tekstom protiv Haškog tribunala i u odbranu Srbije i srpstva. Kome je još potrebna Šiferova podrška? Ko je Šifer uopšte? Šta bi sa onom krađom haljine iz novosadskog butika?

Frank Abagnale je „malo dete“ u poređenju sa imenima možemo da vidimo u „Panamaliks“ skandalu. Ništa čudno. Šta je jedan falsifikator i prevarant u poređenju sa šefovima država, vlada, poznatim sportistima, glumcima, poslovnim ljudima… Od saudijskog suverena, preko Hosni Mubaraka, Bašara el Asada do islandskog premijera, ukrajinskog predsednika, oca britanskog premijera, prijatelja ruskog predsednika Putina… Dokumenta advokatske kancelarije Mosak Fonseka iz Paname o pranju novca, izbegavanju poreza i sankcija, istražuju brojni mediji i istraživači, među kojima ovdašnji Krik, Mreža za istraživanje kriminala i korupcije. Očekuje se da objave svoje nalaze, a novinari Krika došli su do podatka da je usluge Mosak Fonseka koristilo 100 građana Srbije, „među kojima 18 zvučnih imena iz sveta biznisa“. Za sada je samo fudbaler Darko Kovačević pomenut. Političara, izgleda, nema. Da li su naši političari ipak pošteniji nego što mislimo? Ili lukaviji?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari