Porodična posla (1) 1

Rođeni brat visokog državnog funkcionera godinama vozi auto u vlasništvu firmi privatnih biznismena angažovanih na najvrednijim državnim projektima.

Pored automobila, biznismeni su „rođenom bratu“ ustupili i luksuzan stan u kojem je boravila njegova devojka.

U normalnom svetu ova dva fakta bila bi temelj teme o koruptivnim vezama i trgovini uticajem.

U Srbiji, koja odavno nije deo tog normalnog sveta, ova se priča najpre izrodila u atak na napredne bebe Srbije, a zatim gotovo spontano i bez razloga u – polaganje života na oltar predsednikove porodice.

Do svega ovog verovatno ne bi došlo da nije bilo rutinske provere saobraćajnog policajca prvih sati poslednjeg decembarskog petka 2014, kad je zbog vožnje pod dejstvom alkohola protiv Predraga Malog, vozača crnog „audija A6“, podneta prekršajna prijava. U zapisniku je kao vlasnik vozila označen Milenijum tim, kompanija angažovana na najvrednijim poslovima u državi, među kojima je izgradnja Beograda na vodi, „posao veka“ koji je ugovorio Siniša Mali, današnji ministar finansija, brat Predraga Malog (uzgred, ne i nebitno, Predrag je baš ovim „audijem“ vozio prijatelja Andreja Vučića, brata današnjeg predsednika Srbije, u danu kad ih je pretukla grupa žandarma: tužiocu je Predrag Mali rekao da je „audi“ – njegov).

Kad pažljivo pratiš tragove, kao što to čine novinari KRIK-a, profesionalno je da činjenice, ne premise, o koruptivnim „štelama“ u vrhu države podeliš sa javnošću, a time posredno i sa Republičkim javnim tužilaštvom ili Tužilaštvom za organizovani kriminal.

Ne lezi vraže: čim je publika obaveštena o novoj društveno-finansijskoj „daš-mi-dam-ti“ igrici, Srpski telegraf, medijsko smeće čuveno po borbi za očuvanje profesionalnog integriteta, objavilo je snimke sigurnosnih kamera i optužbu:

„Prepad na majke sa bebama nova je taktika koju primenjuju protivnici vlasti kako bi srušili i slomili Aleksandra Vučića. Najnovija meta novinara Krika je šestomesečna beba Una Mali“, objavio je portal Republika (onlajn izdanje Srpskog telegrafa) u tekstu pod naslovom „Kako se realizuje plan za slom vlasti i predsednika Srbije: Vučića ruše i preko beba“.

Bio je to trubni znak za napad: za Vučića i bebe zabrinuti, tekst su, ne časeći ni časa, preneli bratski portali Informer, B92, Kurir, Alo i Pink.

Iako su tema KRIK-ovog teksta bile eventualne koruptivne veze i trgovina uticajem jednog od najmoćnijih ljudi u državi, Srbija se zgražavala zbog „protivnika vlasti“ koji ne samo da ruše Vučića preko bebe nego, preko svega toga, nad bebom primenjuju čuveno „japansko praćenje“, koje je u Srpskom telegrafu demistifikovao Boža Spasić, ovdašnja organska, ružičasta verzija Džejmsa Bonda 007, čije su finese gledaocima Pinka naknadno objasnili najpre Milan Lađević, čuveni nosač samara Milutina Mrkonjića, a zatim i sam predsednik države.

Iako su, dakle, tema KRIK-ovog teksta bile eventualne koruptivne veze njegovog važnog „igrača“, predsednik države je tekst najpre nazvao bezveznim, a onda priznao zaintrigiranost načinom na koji je KRIK došao do informacija.

Iako je akter KRIK-ovog teksta o eventualnim koruptivnim vezama desna ruka u timu kojim šefuje, premijerka je novinare KRIK-a nazvala tabloidnim, zamerajući im što „razvlače članove porodica funkcionera“.

Iako je sam bio tema teksta koji upućuje na moguće kršenje zakona, Siniša Mali, poslovično flegmatičan, sem kad je o novcu reč, u pisanoj izjavi lupio je rukom o sto:

„Ćutao sam kad su mene napadali, sada su udarili na moju porodicu…!“

A onda je MUP posredno priznao da nisu novinari KRIK-a i opozicija ti koji su praktikovali „japansko praćenje“: raspisali su nagradu od 500.000 dinara za podatke o muškarcu koji je uhodio suprugu Predraga Malog i njihovo dete.

Kao po komandi, pozornost javnosti skrenuta je istog časa na drugu temu: u prvi plan je iskočio jedan jeziv, ogavan, nakaradan, strašan… tviter komentar, neuobičajen čak i za septičku jamu u koju se ova društvena mreža u Srbiji pretvorila.

Ispod objave predsednika Srbije o poseti Železari u Smederevu, jedna tviterašica, koja će brzo biti uhapšena, ostavila je komentar:

„Dokle bre više žvalonja, dokleeeeee. Je**m ti Danila mrtvog i nabijem ti na ku**c kljakavu Milicu, šmokljo.“

Mada nema osobe, pri svesti i zdravoj pameti, koja ne osuđuje ovakav vid javne komunikacije, čak i na Tviteru, esenesovci su pokrenuli svojevrstan referendum koji je brzo pokazao kako je razum ovde izgubio svoje upotrebno značenje.

Ne, ne samo zbog toga što je desetak dana ranije autorka narečenog odvratnog tvita ispod video-klipa gde Vučić govori kako je „SNS ubedljivo najbolja politička stranka u Srbiji“ ostavila podjednako jeziv, ogavan, nakaradan i strašan komentar („Je**m ti mrtve Danila i debilnu Milicu. Grobove ti je**m. Svaku kost pojedinačno. Je**m ti i seme i pleme. Pi*ko lažljiva i tupava. Presešće ti. Fuj.“), a marketinški tim oko predsednika Vučića iz nekih svojih razloga ocenio da tada nije bilo potrebe za primerenom reakcijom.

(Nastaviće se)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari