Nije mala stvar kada Jego ex Sijatelstvo na pitanje „šta trenutno čitate“ bez razmišljanja, dakle iskreno, kaže: „Čitam ’Priče na ćošku’, izabrane intervjue Olivere Đurđević“. Nema boljeg marketinga. Dobro, ima tu malo i ličnih motiva, i on se nalazi među intervjuisanima. Ali ne treba mu ništa zameriti: „Priče na ćošku“ vaistinu treba pročitati. I u ovoj rečenici ima ličnih motiva – i ja sam na spisku intervjuisanih. Ali je, uprkos tome, treba pročitati. Mnogo se toga iz ovog zbornika intervjua može saznati o duhu proteklih desetak-petnaestak godina, koje, ako razumete šta hoću da kažem, nikako da prođu.

Ko je, dakle, Olivera Đurđević? To vam je, cenjeni publikume i komentatorluče, ona bajagi-komentatorka, nadžak-baba koja se potpisuje „O. Đ.“ i koja mi svako malo traži dlaku u jajetu. Ali daleko od toga da je Olivera, moja dobra drugarica iz davnih dana u Balkanskoj IV, samo to. Ona je verovatno najbolji novinar-intervjuista (kaže li se to tako) u Srbiji i to u poslednjih četrdeset godina, pre toga ne pamtim. I upravo zato – što je po mom skromnom mišljenju najbolja – više nigde ne možete pročitati njene intervjue. Ne ume da sagovornicima postavlja pitanja tipa „recite mi nešto o vašoj najnovijoj knjizi“ ili „da li imate nalog na Tviteru“ i za nju u lokalnom novinarstvu mesta, jednostavno, nema. A veliko je pitanje da li ovde više uopšte ima novina koje bi zasluživale Oliverine razgovore, koje je vodila uglavnom sa piscima, mada se tu provlačio i poneki dilber iz druge branše.

Slaviša Lekić Oliverin rad naziva literaturom. I to bez imalo ironije. Znamo, dame i gospodo, da novinari retko hvale svoje kolege (slično je i u drugim profesijama), pa je ova Slavišina rečenica vaistinu veliki kompliment. Tim pre što je Lekić potpuno u pravu. Olivera Đurđević je strastan čitalac, ali i žestok kritičar. Za razliku od novokomponovanih novindžika, ta na razgovor nikada nije došla nepročitane i neispodvlačene knjige, prepuna luckastih, lucidnih, vickastih, ali katkada po sagovornika i neprijatnih pitanja. U „Pričama na ćošku“, abecednim redom, poređani su intervjui sa gotovo svim značajnim savremenim (i nekim, nažalost, mrtvim) srpskim piscima. Plus Tirke. Plus Tadić. Koji su, takođe, u neku ruku pisci. Must read!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari