„Najednom sam postao svestan kako mi novinari, s ove i one strane, trujemo informacije, kopajući jamu između dva sveta, jamu koja za obične građane ne postoji.

Novinari i oni koji vrše pritisak na njih arhitekte su onoga što zovemo stvarnošću, jer ljudi više veruju onome što odgledaju na televiziji ili pročitaju u novinama nego onome što vide sopstvenim očima.“ Ove rečenice izgovara provincijski novinar Leo Vidal, glavni junak dva romana španskog pisca Franseska Miraljesa „Četvrti rajh“ i „Proročanstvo 2013.“, objavljenih kod nas u izdanju Mladinske knjige.

Reč je o dva odlična trilera koja ne podležu šablonu žanra, odnosno, onome što se pod tim podrazumeva. U „Četvrtom rajhu“ autor se latio zadatka da raskrinka dve navodne svetske zavere. Naime, tajanstvena fondacija angažuje Lea Vidala da pronađe neobjavljenu fotografiju nacističke ekspedicije na planini Monserat. U opasnoj i opakoj igri on će obići pola sveta da bi otkrio zaveru koju niko nije mogao ni da zamisli.

U „Proročanstvu 2013.“ Miraljes istom junaku poverava misiju da pronađe odavno nestala, tajanstvena pisma Karla Gustava Junga. Podrazumeva se – na pomolu je zločin a njegovi počinioci svesno manipulišu simbolikom Jungove psihoanalitičke zaostavštine – arhetipovima. Sve ovo ne počinje juče nego 85. godine pre Hrista, da bi stiglo do današnjih dana i ekstremne ekološke organizacije Renesansa koju vodi kabalista Kinops.

Ono što Miraljes radi u oba romana (što se za većinu njegovih, pre svega američkih, kolega ne bi moglo reći) jeste istraživanje. Ozbiljno i temeljito, ono biva pretočeno u napeti triler. Još zanimljiviji zahvat autora je blaga ironija, povremeno i sarkazam kojim se poigrava kroz razmišljanja Lea Vidala. Protagonista romana namerno je postavljen kao iskompleksirani lik koji žali što radi u provincijskom listu, što je neuspešan razvedeni roditelj itd. Ženski likovi Klo i Elza su u funkciji priče. Obe sposobne i pametne žene, koje po mnogo čemu neodoljivo podsećaju na Bondove devojke.

Pripovedanje u romanu teče brzo, dinamično, isprepletano je duhovitim dijalozima, čemu je doprineo i znalački prevod Jasmine Nikolić. Ovdašnji čitaoci dobro poznaju Miraljesa. Njegova knjiga „Ljubav malim slovima“ 2007. godine bila je kod nas među dvadeset najprodavanijih naslova. Miraljes je i rok muzičar, duhovno-psihološki novinar, dobar pisac koga se isplati čitati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari