Propusnica kulture 1

Ako već ne može da izađe sa „žutim prslucima“, Vlada Emanuela Makrona odlučila je da se pozabavi kulturom, odnosno time da privuče mlade ljude da postanu korisnici kulture.

Prošle nedelje je Ministarstvo kulture Pete republike objavilo početak eksperimentalne „propusnice kulture“. Trenutno u ovom programu učestvuje 13.000 dobrovoljaca, a ako se ideja pokaže kao delotvorna, ovaj program će finansirati država. Zamišljeno je da mladi Francuzi, kad postanu punoletni, dobiju iznos od 500 evra koje mogu da potroše na bioskopske ulaznice, karte za pozorište, kupovinu knjiga, CD i DVD, ili pretplatu na striming servise. Napravljena je aplikacija za pametne telefone i ima geolokalizaciju, pa predlaže mladima sadržaje koji se dešavaju u njihovom gradu. Pariski Mond procenjuje da bi do 2020. u blagodatima propusnice kulture moglo da uživa oko 200 hiljada mladih.

Ministar kulture Frank Rijester je izjavio: „Dostupnost naše kulture je ono što našu decu preobražava u odgovorne francuske građane. Umetnost za sve i dostupna svima je glavna misija mog ministarstva.“ Naravno, ima i kritika, oglasio se legendarni francuski ministar kulture iz vremena Fransoa Miterana, Žak Lang, upamćen po brojnim merama koje su doprinele popularizaciji kulture i njenom povezivanju kulinarstvom, modom. Lang je, svojevremeno, dokazao da kultura može da bude na duge staze ekonomski isplativa i da je svako dugoročno ulaganje u nju višestruko isplativo. On je rekao da nije ubeđen svrsishodnost ovog eksperimenta budući da treba „običnom narodu predstavljati dela na pravi način, a ne bezglavo podsticati ponudu“.

Francuska vlada je ponudila saradnju Guglu, Eplu i Netfliksu, niko se od njih još nije odazvao. Od velikih svetskih igrača ponudu je prihvatio samo Amazon koji će dozvoliti pristup njihovoj platformi za audio knjige Audible. Vlada se pohvalila da je za sada u programu 900 partnera, među kojima su Chanal Plus, Orange OCS, Arte i France Televisions. Od kritika da podstiče golu potrošnju brani se da je propusnica osmišljena tako da maksimalno 200 evra može biti potrošeno na digitalne usluge, isto toliko na kupovinu knjiga i diskova, a razlika može biti potrošena na bioskopske i pozorišne karte ili kurseve za usavršavanje. Na polugodišnji eksperiment će biti potrošeno 34 miliona evra. Tamošnja štampa procenjuje da će kulturno uzdizanje punoletnih Francuza državu koštati oko 400 miliona evra godišnje, iako se u vladi nadaju da će „privatni sektor dati svoj doprinos“.

Podržavam svaku inicijativu koja podstiče, kako se to kaže, „konzumiranje kulture“. Zato ne mogu a da se sa nostalgijom ne prisetim odlično osmišljene kampanje popularizacije kulture kod nas „Lepše je s kulturom“ kada je na čelu Ministarstva kulture bila Nada Popović Perišić. To je, kad se sve sabere i oduzme, jedna od najsuvislijih stvari koja se u našoj kulturi dogodila u poslednjih tridesetak godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari