Tersera 1

Najveća briga urednika i novinara dnevne štampe širom sveta jeste kako se uhvatiti ukoštac sa izazovima interneta, društvenih mreža, a da novine u klasičnom štampanom obliku ipak prežive.

Različiti su modeli za koje su se novine opredelile: zajednički imenitelj im je da sadržaj koji nude bude dostupan na svim platformama i društvenim mrežama. Globalni dnevni listovi poput NJujork tajmsa ili Gardijana već imaju ugodan princip po kome rade, a njihova publika je to prepoznala kao kvalitetno novinarstvo.

Međutim, o štampi s južne hemisfere, na drugim jezicima, malo se govori i piše. Latinska Amerika sa dvadesetak zemalja u kojima se govori španski pravi je rudnik odličnih, ozbiljnih novina i novinara. Još se u ovom delu sveta novine prave kako treba.

Čitaocima se uglavnom nude pouzdane informacije i analize, često ima i ozbiljnog istraživačkog novinarstva. Latinska Amerika je, s druge strane, kontinent, na kome je posao novinara često opasan po život, naročito u Meksiku ili Kolumbiji. Statistike o stradalim i zatvorenim novinarima nisu zanemarljive. Ne sme se prenebregnuti ni činjenica da se sloboda štampe razlikuje od države do države, takođe ne treba smetnuti s uma činjenicu da je i danas podela na klase na ovom kontinentu, kao i na ideologije, izuzetno snažna.

Nekoliko dnevnih listova treba svakako pogledati. Prvi je čileanski dnevnik umereno leve orijentacije „Tersera“ (www.latercera.com). To je najtiražniji čileanski dnevni list. NJihovo nedeljno izdanje je prava poslastica, analize, reportaže iz svih delova sveta. PDF izdanje može da se svuče besplatno posle 12 sati po našem vremenu. Ovaj list je mesecima savršeno pokrivao aferu Odebreht, koja je potresla ceo kontinent, a ove nedelje bavili su se ozbiljno problemom pedofilije u katoličkoj crkvi u Čileu, koja je, nažalost, dostigla razmere pandemije.

Čuveni ženski časopis „Paula“, jedna od mitskih publikacija koja je učinila mnogo za prosvećivanje i emancipaciju žena na celom kontinentu, postala je pre godinu dana nedeljni dodatak Tersere. Paula je iznedrila ozbiljna novinarska imena, među kojima je najpoznatija književnica Isabel Aljende, trenutno je najprodavaniji autor na španskom jeziku koja je počela na stranicama ovog časopisa.

Tome treba dodati i podatak da na sajtu Tersere može da se nađe širok izbor podkasta, video-zapisa, a čitaoci mogu da se pretplate i na brojne mejling liste iz oblasti koje ih zanimaju. Vlasnik Tersere je moćna medijska korporacija Korpesa. Uređivačka politika lista je veoma zanimljiva: trude se da pronađu ravnotežu između zakona profesije i interesa kapitala. Za sada im uspeva. Kad čitate Terseru, uviđate da su političke stvarnosti u kojima žive Srbija i Latinska Amerika, uz uvažavanje svih razlika, veoma slične.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari