Enigma zvana Sjon 1

Beogradska Geopoetika dosledna je u otkrivanju nama ne toliko poznatih autora i nacionalnih književnosti. To je uradila predstavivši novi roman islandskog književnika Sjona „Mesečev kamen – Dečak koji nikad nije postojao“ u prevodu Ane Stanićević, koja na Islandu i živi.

Roman je usredsređen na 1918. godinu. Iz Rejkjavika se može videti erupcija vulkana Katle kako danonoćno boji nebo. Život u glavnom gradu Islanda odvija se svojim uobičajenim tokom uprkos prirodnoj katastrofi, nedostatku uglja i svetskom ratu koji hara tamo, u velikom svetu. Islanđani se spremaju da postanu suverena nacija. Dečak Mauni Stejtn živi u filmovima. Dok spava, sanja filmove u kojima se pretapaju niti radnje i njegovog sopstvenog života. Na samom rubu društva, on je posmatrač epidemije španske groznice koja diljem zemlje uzima hiljade života. Dečak aktivno ulazi u te živote.

Čudna je stvarnost Rejkjavika te 1918: grad, između ostalog, ima 18.000 stanovnika i dva bioskopa u kojima se svaka tri dana prikazuje novi film. Sjon, poznat po škrtosti na rečima, zida priču o istovremenom životu i smrti, realnosti i mašti, tajnama i otkrićima, istoriji homoseksualnosti. Iznad svega, istražuje načine na koje fantazija oblikuje stvarnost i kako snovi i mašta snažno utiču na svakodnevicu. Geopoetika je inače objavila još jedno njegovo delo „Ptičje mleko“ 2005. godine.

Enigmatični Sjon (pravo ime Sigurjon B. Sigurdsson), proslavljeni islandski pisac rođen u Rejkjaviku 1962, u svet književnosti stupio je kao mlad pesnik 1978. knjigom poezije „Sinovi“. Jedan je od osnivača Meduze, grupe nadrealista koja je odmah po osnivanju postala značajan činilac u umetničkom životu Rejkjavika. Objavljivao je knjige poezije, romane, pozorišne komade, kao i knjige za decu. Za roman „Ptičje mleko“ Sjon je dobio nagradu Nordijskog saveza za književnost (u nordijskim zemljama ekvivalent za Bukerovu nagradu), njegov roman „Iz kitovih čeljusti“ (From The Mouth Of The Whale) ušao je u uži izbor za međunarodnu nagradu za književnost Impak Dablin, kao i za nagradu britanskog lista Indipendent (Independent Foreign Fiction Prize). Sjonova trilogija Kodeks 1962 (CoDex 1962) u svom konačnom obliku, na veliko oduševljenje čitalaca, objavljena je na islandskom jeziku u jesen 2016. godine. Pesnik, libretist i tekstopisac, Sjon je objavio devet pesničkih zbirki, napisao libreta za četiri opere, tekstove za muziku mnogih izvođača. Bio je nominovan za Oskara 2001. godine za tekst pesme koju je komponovala i u filmu „Ples u tami“ Larsa fon Trira izvela islandska pevačica Bjork. Sjon i Bjork su inače jedno vreme zajedno stvarali u grupi Sugarcubes. Uz engleskog kompozitora DŽulijana Nota, autor je dela „Ana i njena raspoloženja“, koje je Kvartet Brodski izvodio na turneji u Engleskoj 2003. godine. Autor je i teksta pesme „Okeanija“, koju je Bjork pevala na svečanom otvaranju Olimpijskih igara u Atini 2004. godine. Sjonova dela prevedena su na 35 svetskih jezika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari