
„Radio Šabac“ je predstava inspirisana najslušanijom radio stanicom na teritoriji tadašnje SFRJ. Rediteljka Olga Dimitrijević pomenula je kao osnovni motiv te naizgled male stvari koje govore o širim pojavama.
– Pored radija se kuvalo, smejalo, svađalo… Radio je bio moćan medij, a kroz popularnost lokalnog medija predstava govori i o tranziciji društva, od veselih sedamdesetih, preko konfuznih osamdesetih i krvavih devedesetih… pa sve do danas. To nije samo priča o jednoj radio stanici i jednom gradu, to je priča o jednoj zemlji u četiri vremena – ističe rediteljka.
Scenario je nastao na osnovu razgovora sa novinarima i poslenicima ove stanice, a ta se priča prelama preko svih događaja, od razvoja do raspada jedne zemlje.
Radio Šabac praktično je urušen bombardovanjem antenskog stuba u NATO agresiji, a tranzicija je učinila ostalo. Danas je samo jedna od radio stanica sa lokalnom frekvencijom i, umesto pozdrava i želja, emituje se isključivo zabavna muzika, bez nekadašnjih radio emisija.
Inače, fenomenom Radio Šapca bavio se i Bogdan Tirnanić, izuzetan poznavalac mas-medija, i kako je istakao u jednom autorskom tekstu u NIN-u, trebalo bi podići Muzej Radio Šapca. Nisu to samo bili pozdravi i želje slušalaca već i jedan koncept demokratizacije i decentralizacije društva u vremenu propisanih normi. Jedna od tajni Radio Šapca bila je što je program sa desetokilovatnog predajnika na srednjim talasima dopirao do Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Bosne i Hercegovine. Kasnije se program emitovao isključivo na ultrakratkim talasima.
Uskoro će Šabačko pozorište predstaviti i drugu premijeru, „Lift“, a povodom obeležavanja 180 godina pozorišnog života u Šapcu.
Tekstovi su deo projekta Šabac PLUS, koji se sufinansira sredstvima Grada Šapca. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Uz Radio Šabac, iu ludnici „Titoslavije“ moglo se jedino i samo plakati. To je naravno i danas, onima koji su se ipak smejali ne samo nejasno nego i naprihvatljivo. Jer oni su i pod Slovom (a o Vučiću da i ne govorimo) živeli u „najboljoj“ zemlji sa najboljim (umreti nikad neće) preko doživotnim predsednikom. Travestija a ne „dokumentarna“ drama (predstava). Užas, zer niko nema pametnije posla nego da i nadalje istražuje Druga Tita prkno?