U Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“, na osnovu arhivske građe i dokumenata koji su sačuvani u Biblioteci, priređena je izložba i objavljena publikacija „Zabranjivanje knjiga u okupiranoj Srbiji 1941-1944“.


Na izložbi je prikazano kako se radilo u Univerzitetskoj biblioteci pod okupacijom, izložena su dokumenta o radu Komisije i njenih sekcija, spiskovi zabranjenih knjiga, knjige koje je trebalo zabraniti. Takođe su predstavljeni i propagandni nemački antisemitski, antisaveznički, antisovjetski i antimasonski plakati.

Za vreme Drugog svetskog rata, polovinom 1942. godine u Univerzitetskoj biblioteci počelo je, na zahtev Nemaca, izdvajanje jevrejske literature, marksističko-komunističke, kao i antinemačkih dela. Za njih je obrazovana posebna kartoteka koja je, zajedno sa knjigama, trebalo da se smesti u izdvojeno odeljenje i tamo drži pod ključem.

Nemačka vojna komanda dostavila je već sastavljen spisak od nekoliko hiljada proskribovanih dela i časopisa, među kojima je bilo mnogo dela i iz jugoslovenske književnosti i zahtevala da se sa tog spiska mora zabraniti tj. uništiti 80-90 odsto knjiga. Posebna komisija koju je oformilo Ministarstvo prosvete i vera pregledala je knjige sa ovog spiska. Rad ove komisije je bio delikatan i odgovoran. Ali, zahvaljujući rodoljubivoj odvažnosti, odugovlačenju, veštim i smišljenim manevrisanjem, knjige su spasene od uništenja.

Objavljivanje ove arhivske građe i organizovanje izložbe su pokazali jednu nepoznatu, a važnu, stranu borbe za očuvanje kulturnog i nacionalnog integriteta tokom Drugog svetskog rata.

Realizaciju ovog projekta omogućilo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije. Izložba će biti otvorena do kraja januara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari