Aleksandar Šapić: "Bronza" na izborima 1Foto: Beta/Milan Obradović

Dok se ostatak opozicije opredeljivao između (ne)skrivenog šurovanja sa vlastima, pravog izlaska na crtu režimu Aleksandra Vučića i decidnog bojkotovanja izbora za republički parlament i lokalne skupštine, predsednik opštine Novi Beograd Aleksandar Šapić (42), kao u vreme vaterpolo karijere, odigrao je meč na svoju ruku i osvojio „bronzanu medalju“.

– Ja neću zatvarati svoja vrata, kao što nisam ni do sada. Razgovaraćemo sa svima, a ako neko neće da razgovara, nećemo se ni na koga ljutiti – izjavio je u izbornoj noći.

Posle osam godina ozbiljnog angažovanja – prvo u svojstvu člana zvučnog imena i oštrih reči, pa pomoćnika ondašnjeg gradonačelnika prestonice  Dragana Đilasa i prvog čoveka Gradskog odbora Demokratske stranke u Beogradu 2014. napustio je DS i osnovao Udruženje građana „Za naš grad“.

I, s manje ili više obožavanja/otpora njenih stanovnika, ispred istog nastavio da vodi najveću srpsku opštinu Novi Beograd, na čijem je čelu još od 2012.

Malo posle ovog političkog zaokreta napravio je još jednu veliku stvar u životu, na čemu su mu zahvalni mnogi mali i odrasli korisnici para sa računa humanitarne organizacije „Budi human“.

Ipak, ime, slavu, uticaj i (ne)prijatelje stekao je najviše kao vrhunski sportista. Od kada je uskočio u vodu, na beogradskom bazenu „25. maj“, pa do neočekivanog povlačenja 2009. godine, Šapić je bio neprikosnoven u kategoriji najboljih strelaca.

Klupsku karijeru započeo je u Crvenoj zvezdi, gradio u Partizanu (u timu večitog rivala debitovao sa svega 13 godina), Bečeju (zadržao se šest sezona), Kamoljiju i Savoni (Italija), a okončao u ruskom Šturmu, s kojim je potpisao najveći ugovor u istoriji ovog sporta, osvojivši za to vreme petnaestak nacionalnih trofeja i jednu Ligu šampiona.

S reprezentacijama Jugoslavije, SCG i Srbije uzeo je čak 19 medalja različitog sjaja, bio pobednik Svetskog prvenstva, šampionata Evrope, FINA kupa i Svetske lige.

Šapić ni tada nije samo zbog sporta bio u žiži. Dolazio je u verbalne sukobe sa protivnicima, sudijama, navijačima, novinarima, selektorima (Stamenić), a njegova tuča sa Šefikom bacila je u senku bronzu Srbije na OI 2008.

Kasnije su novinske stupce punili spor oko autentičnosti njegove doktorske disertacije odbranjene na Fakultetu za industrijski menadžment Univerziteta Union, a ljudi ga pamte još po epizodnoj glumi u kultnom filmu „Kad porastem biću kengur“ i učešću u TV formatu „Ples sa zvezdama“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari