Vučić izašao pred radnike: Zašto je promenio taktiku? 1Photo: Antonio Ahel/ATAImages

Tokom devetogodišnjeg predsedničkog mandata Aleksandra Vučića hiljade ljudi je dolazilo pred zgradu Predsedništva da protestuje ili da mu preda svoje zahteve ili razne dokumente.

Osim, u leto 2021. godine, kada je izašao pred delegaciju Narodne stranke, koju je tada vodio Vuk Jeremić, a koja je tražila prijem kod njega i kada umalo nije došlo do incidenta, gotovo se nikada nije desilo da Vučić siđe pred štrajkače, demonstrante, radničke ili opozicione predstavnike. Naprotiv, samo se hvalio da iz svog kabineta svaki dan čuje viku protestanata.

Od početka studentskog i građanskog protesta, a posle pada nadstrešnice u Novom Sadu, više puta je isticao da je izlazio na terasu zgrade u kojoj radi dok su ispred bili demonstranti, nikada među njih.

Vučić je pak u sredu neočekivano izašao ispred zgrade na Andrićevom vencu kako bi razgovarao sa radnicima Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) „Beograd“, preuzeo peticiju sa više od 500 potpisa zaposlenih i obećao da će sa njihovom delegacijom razgovarati u sredu, najkasnije u četvrtak ujutro, o zahtevima koje su mu uputili. Time se odmah pohvalio na društvenim mrežama, mediji preneli, a stranačke kolege pohvalile.

Ako se ima u vidu da to dosad nije radio, pitanje je zašto je baš sad promenio način svog delovanja i da li ta odluka ima veze sa njegovim nezadovoljstvom radom gradonačelnika glavnog grada.

Željko Veselinović, zastupnik Radničke partije, za Danas kaže da je ovde reč o sukobu između Grada Beograda i Ministarstva finansija.

željko veselinović foto medija centar
foto medija centar

Sukob je, navodi, oko toga da li će država u sklopu EXPA nabaviti nove autobuse i otvoriti za GSP nove linije ili će Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda, dati javno-privatno partnerstvo privatnicima u delu koji se odnosi na trolebuski saobračaj i time ugasiti pogon Dorćol i na taj način osloboditi više hektara atraktivnog zemljišta u centru grada.

– Radnici GSP-a su i tražili prijem kod predsednika Vučića zato što su oni u ovom trenutku na strani države, a protiv gradske vlasti, jer im EXPO obezbeđuje nove autobuse i nove linije kojim se GSP spasava i ne ide u privatne ruke. Time se čuva firma i čuvaju radna mesta. Iskreno nisam očekivao da će ih Vučić primiti, ali pozdravljam taj potez jer su radnici to i hteli – ističe Veselinović.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bez Cenzure (@bezcenzure.rs)

On veruje da će ovaj razgovor biti u pravcu očuvanja GSP, a protiv privatizacije i javno-privatnog partnerstva.

I osnivač Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović smatra da je Vučić vrlo pragmatično postupio time što je sišao da sasluša radnike GSP-a, jer zahtevi nisu bili politički, već suštinski – očuvanje gradskog preduzeća i gradske imovine.

– Tako se prikazao kao neko ko je spreman da prima radnike i obične građane i da vodi dijalog. Ko god da ga je savetovao da to uradi misli mu dobro. Istovremeno, Vučić vidi da stil upravljanja Beogradom i komunikacija aktuelnog gradonačelnika Šapića, izbegavanje dijaloga, arogancija, guranja po svome po svaku cenu, ne daje rezultat i zato verovatno želi da se od toga distancira i da direktno komunicira sa Beograđanima – ukazuje on za Danas.

Vučić izašao pred radnike: Zašto je promenio taktiku? 2
FOTO: CLS

Dodaje da je Vučiću Beograd jako bitan zbog predstojećih parlamentarnih izbora na jesen, jer u Beogradu ima 1,6 miliona upisanih birača, a glasaće ne manje od 950.000.

– Očigledno će koristiti svaku priliku da se obrati direktno Beograđanima, pogotovo kad je povod nesporan i ispravan, kao što je slučaj sa protestom radnika GSP-a – kaže Jovanović.

Za portparola političke platforme Solidarnost Slobodana Milovanovića izlazak pred radnike GSP-a je „čist panični potez uzurpatora“ koji vrlo dobro zna da se njegov sistem raspada.

Vučić izašao pred radnike: Zašto je promenio taktiku? 3
FOTO: PP Solidarnost

– On se ne plaši sindikata kao takvog, već mogućnosti potpune paralize Beograda. Zna da bi zaustavljanje grada bilo okidač koji bi doprineo društvenom buntu i koji bi definitivno dodatno okrnjio njegovu podršku u Beogradu. Zato ponovo gledamo jeftinu predstavu u kojoj on gazi sve institucije, otvoreno ponižava formalne čelnike grada i pred kamerama glumi brižnog gospodara. To je surovi politički inženjering kojim namerno suspenduje državu kako bi sebe promovisao u jedinog spasitelja – smatra Milovanović.

I dodaje da je ovo, najprostije rečeno, očajnički pokušaj da se makar nakratko osigura privid socijalnog mira i spreči da se požar nezadovoljstva proširi na ostala javna preduzeća.

– Vučić ovde, zapravo, ponovo pokazuje goli strah od potpunog gubitka kontrole – zaključuje Milovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari