Photo: Milos Tesic/ATAImagesIako su u toku pozivi novinarima i advokatima u vezi istrage o „simuliranju zvučnog topa“ za koje je zaduženo Više javno tužilaštvo (VJT), prorežimski tabloidi ponovo su „preuzeli slavu“. Naime, provladini mediji su, pre nego što je poziv stigao licima kojima je upućen, puštali informacije da će do toga doći.
Propagandna glasila poput Informera, Pinka, Kurira su već četiri puta, koliko je ljudi pozvano na razgovor u UKP, a po nalogu VJT-a, prvi objavili informaciju da će oni biti pozvani na informativne razgovore u vezi sa slučajem „zvučni top“, što je ujedno propraćeno nizom optuživačkih tekstova u kojim se spinuju informacije.
Ovakva situacija nameće nekoliko pitanja – kako tabloidi doprinose stvaranju atmosfere straha u kojoj se ljudi preispituju šta su sve izjavili, da li će zbog toga čak i nezavisni novinari pribegavati autocenzuri, ali i kako uopšte oni prvi dolaze do ovih informacija.
Profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenjuje da su tabloidi glasnogovornici vlasti i da je njihov zadatak da multiplikuju, umnože, prenaglase optužbe koje stižu iz centara moći, jer se tako stvara atmosfera da su optužbe tačne, a njihovo objavljivanje uzima se kao argument.

„Time treba stvoriti kod ljudi koji su se izjašnjavali o upotrebi soničnog oružja, osećaj nesigurnosti i straha, pre svega da bi oni, a i svi drugi odustali od svog mišljenja“, objašnjava Veljanovski.
Navodi da se time pojačava medijski mrak, jer bez hrabrog istraživačkog, objektivnog novinarstva, nema istine.
„Autocenzura je fenomen koji odavno postoji u našem društvu, nekad manje, nekad više izražen. Autocenzura je opasnija po javno komuniciranje nego klasična cenzura, jer proizvodi odustajanje od borbe za istinu. Sreća je da ima novinara i medija koji istraju uprkos svemu“, ističe.
Veljanovski ukazuje da su tabloidi deo sistema, jer je naš političko-pravni sistem tabloidan.
„Oni su prethodnica harange protiv slobodne misli, označavaju mete i ciljeve i stvaraju povoljnu klimu za ‘institucionalno delovanje’ koje je osvetničko prema neistomišljenicima. Upotrebom tabloida režim zapravo dokazuje da su kritička mišljenja u odnosu na njega osnovana“, zaključuje Veljanovski.
Potpredsednik Udruženja novinara Srbije Slobodan Ćirić smatra da tabloidi veoma uspešno obavljaju svoje političke zadatke umesto da se bave novinarstvom.

„Reč je o medijima koji propagiraju novinarstvo zasnovano na podacima koje dobijaju od pojedinih državnih organa. Očigledno je da rade posao za vlast i za one koji smatraju da mediji mogu da se upotrebljavaju i zloupotrebljavaju. Nažalost, u tome su za sada uspešni, na veliku štetu ove zemlje“, ukazuje Ćirić.
Dodaje da to doprinosi stvaranju atmosfere straha, kako među novinarima tako i među građanima – ljudi više nisu sigurni šta smeju da kažu, kome i na koji način da se javno oglase, jer ne znaju da li će njihove reči biti prenete kako su izgovorene ili će biti prepričane na drugačiji način.
„Sve više se plašim mogućnosti da će i nezavisni novinari pribegavati autocenzuri. Na našu žalost, autocenzura među novinarima u Srbiji postoji već dugo, čak i među onima koji svoj posao obavljaju profesionalno i pošteno. Razlozi su različiti – od nedostatka lične hrabrosti do straha od ekonomskih posledica, gubitka posla ili smanjenja zarade“, navodi.
Ćirić objašnjava da se zbog toga često ne prenosi sve ono što se argumentovano izgovori u javnosti ili se ne prenosi na adekvatan način.
„Ovo što se danas dešava svakako može dodatno da pogorša takvu situaciju. Mi kao novinarska udruženja možemo samo da apelujemo na kolege da svoj posao obavljaju odgovorno, profesionalno i pošteno, jer je to u interesu javnosti. Istina i interes javnosti jedina su sredstva kojima novinari mogu da se brane. To ima svoju cenu, svestan sam toga, ali drugo oruđe i oružje nemamo“, zaključuje Ćirić.
Potpukovnica policije u penziji i narodna poslanica Slavica Radovanović kaže da je u Srbiji uspostavljen jedan novi trend informisanja javnosti – režimski mediji i njihovi predstavnici su glasila SNS-a i Aleksandra Vučića.

„Njihov zadatak je da prvi sve objavljuju i da institucije, kao što su policija i tužilaštvo, prvo njima dostave svoje namere i saznanja, pa tek onda osobama na koje se ti pozivi i događaji odnose“, ukazuje Radovanović.
Ističe da je jedini njihov cilj i zadatak da se lica na koja se ti pozivi odnose – ponize.
„Da se prikažu građanima i glasačkom telu SNS-a kao kriminalci i dezinformatori, a sa druge strane ubedi isto to glasačko telo da je SNS žrtva spinova i laži. Takvo postupanje i takav narativ su protiv svih pravila i kodeksa, na taj način krši se pravo na pretpostavku nevinosti“, zaključuje Radovanović.
Podsetimo, VJT u Beogradu je u petak, 19. juna, saopštilo da sumnja da su studenti „planirali simulaciju zvučnog topa“ na protestu 15. marta, dodajući da je naložilo prikupljanje informacija u vezi sa tim, ali i obavljanje razgovora sa svima onima koji su javno izneli tvrdnje da je protiv učesnika tog protesta upotrebljen zvučni top.
Do sada su na informativne razgovore pozvani vojni analitičar Aleksandar Radić, glavni i odgovorni urednik agencije Beta Vojkan Kostić, advokat i potpredsednik LSV-a Aleksandar Olenik i glavni urednik portala Srbin.info Dejan Petar Zlatanović, sve od početka ove nedelje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


