foto (BETAPHOTO/MUP SRBIJE)Nakon što je Više javno tužilaštvo u Beogradu iznelo tezu da su prilikom pretresa Filozofskog fakulteta navodno došli u posed dokumenta u kome piše da su studenti organizovali simulaciju upotrebe zvučnog topa 15. marta, kako bi za to optužili vlast i ugrozili ustavni poredak, te da će svi koji su u to umešani biti ispitani, policija je najpre zakucala na vrata stana vojnog analitičara Aleksandra Radića, kome je izvršen pretres stana, a zatim je obavljen i informativni razgovor sa njim, jer je javno govorio o tome da je upotrebljen zvučni top.
Viši javni tužilac VJT u Beogradu Miodrag Marković je, gostujući na RTS-u, najavio procesuiranje svih koji su učestvovali u navodnom planiranju simulacije upotrebe zvučnog topa.
On je rekao da postoje četiri grupe koje će biti ispitane, a u jednu od njih spadaju oni koji su javno pisali, govorili ili objavljivali na mrežama tvrdnje da je vlast upotrebila zvučni top, uključujući i novinare.

Lalić Hegediš: Do sada su nam sve uradili, ostalo im je da nas hapse zbog izveštavanja
Predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Ana Lalić Hegediš bila je hapšena za vreme vanrednog stanja tokom epidemije korona virusa, jer je pisala o tome kako u Kliničkom centru Vojvodine medicinski radnici nemaju adekvatnu opremu, što je tada ocenjeno kao krivično delo širenja panike.
Ona za Danas kaže da je najava tužioca VJT u Beogradu Miodraga Markovića kako će biti procesuirani i određeni medijski radnici koji su pisali o upotrebi zvučnog topa zapravo samo još jedna zamena teza i nova teorija zavere gde čak ni sama vlast koja je kreira nije više baš u stanju da isprati šta želi time da kaže i šta želi da poruči.
„Poturanje ove apsurdne priče da su zvučni top zapravo izmislili i u javnost Srbije uneli studenti i novinari samo je još jedna distrakcija sa sve veće društvene i političke krize u kojoj se Srbija nalazi, a režim Aleksandra Vučića očigledno gubi konce bukvalno sa svih prstiju“, kaže Lalić Hegediš.
Njeno mišljenje je da je zabrinjavajuće što se vlast ne bi libila da krene da hapsi i novinare koji su izveštavali o zvučnom topu.
„Imamo već primere da su u stanju svašta da nam rade, da nam prete, da nas zlostavljaju, targetiraju, lupaju automobile, prete našoj deci, tako da je i ovo naredni korak zastrašivanja koji verovatno u tim nekim sumanutim glavama koje sve ovo smišljaju možda zvuči kao dobra ideja. Ono što jeste, međutim, pitanje o kojem bi oni takođe trebalo da razmisle ukoliko krenu da hapse novinare koji su izveštavali o tome jeste šta će sa onim hiljadama ljudi koji su zatražili lekarsku pomoć upravo zbog posledica upotrebe zvučnog topa“, navodi ona.
Novinarka se pita i šta će sa svim onim medicinskim osobljem i lekarima koji su konstatovali povrede i posledice kod građana.
„U krajnjem slučaju, šta će i sa izveštajem inostranih medija koji su dokazali da postoji mogućnost da je korišćeno sonično oružje? Činjenica je da Aleksandar Vučić postaje svestan da je jedini način da on opstane na vlasti da nas sve pohapsi. Hapsiti novinara zato što izveštava identično je tome kao da se hapsi hirurg zato što operiše“, kaže Lalić Hegediš.

Prelević: Spreman sam da budem priveden i nemam problem sa tim
Advokat Božo Prelević, čija kancelarija zastupa Radića, kaže za Danas da Radić nije izvršio nikakvo krivično delo i da je ideja maltretiranja novinara i vojnog analitićara Aleksandra Radica prevashodno usmeravanje pažnje sa ubistva u klubu 27 i vrlo neprijatnih poziva gradjanima Srbije od strane tuzioca za ratne zločine na Kosovu.
„Takođe, oni bi da nađu nešto u pretresu pa da tumače na svoj način kao napad na ustavno uređenje. Ali izgleda da je Radić to osećao pa je na vreme prodao tenk i borbeni avion. Šalu na stranu, ovde se sada sve tumači kao napad na ustavno uređenje.
Mislim da je ovo u suštini besmislen napad na istinu i na novinare, a u stvari još jedna velika greška i gaf predsednika“, kaže Prelević.
On smatra da je ovakav potez VJT u Beogradu odraz nemoći, a ne snage.
„Došlo je, nažalost, vreme da se Srbi obračunavaju sa Srbima da bi bogati spasili bogatstvo. Saša Radić je esencijalno pošten čovek, da nije, ne bi bio siromašan. On nije pristao da mora da bude bogati lažov iako i on ima porodicu i decu i nema posao. Ako se novinari oko ovog ne ujedine, neka se podele u dve grupe: mastan kazan vlasti za one koji su morali biti nitkovi i maltretiranje vlasti i borba za život za one koji nisu mogli biti ništarije“, navodi advokat.
Pošto je Prelević bio jedan od prvih koji je javno izneo tvrdnju da je 15. marta upotrebljen zvučni top, pitali smo ga da li očekuje da može da mu se dogodi ono što se dogodilo Radiću.
„Svima nama, pa i meni, to može da se dogodi i ja mislim da je dobro da nam se svima to dogodi, jer samo tako možemo razumeti razmere zla. Ja sam spreman za to i čekam koji će se tužilac na to odlučiti ne razmišljajući o sopstvenom ugledu u budućnosti.
Ovim se zatvara i naklapanje, uglavnom pogrešno, o lustraciji. Završiću sa Radićevim i mojim međusobnim pozdravom, pa šta košta, nek košta. Smrt fašizmu, sloboda narodu!“, kategoričan je Prelević.

Vučić, Orlić i Dačić izjavljivali da država ne poseduje sonično oružje
Odmah nakon što se posle protesta pojavila informacija da je nad građanima na Slaviji upotrebljen zvučni top, oglasili su se najviši državni zvaničnici, a prvi je bio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
„I da ljudima samo kažem, da ljudi znaju, da znate svi ljudi, nikakvog, apsolutno nikakvog zvučnog topa nije bilo, nikakvog ‘Vorteksa’, kako god da se zove, nije bilo, jer ga i nema u ovoj zemlji, ništa od toga nije bilo. Znaju oni da ništa od toga nije bilo, ali im je to jedina šansa kako nekako da i dalje drže žar, da im ne propadne vatra u potpunosti. I za to će neko morati da odgovara, i ti koji su smislili i izmislili tu priču, jer mi sad polako saznajemo sve kako je to, sve teče i za to i za mnoge druge stvari“, govorio je Vučić.
Direktor BIA Vladimir Orlić je na sednici Odbora za kontrolu službi bezbednosti objasnio da niko od pripadnika ni policije ni ostalih bezbednosnih službi nije video ili dokumentovao takvo oružje ili napravu.
Da bezbednosne strukture uopšte ne poseduju zvučni top izjavio je i ministar policije Ivica Dačić.
On je par dana nakon protesta na Slaviji izjavio da policija ne poseduje takvo oružje, da bi nakon što je poslanica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić objavila ugovor o kupovini ovih uređaja priznao da MUP poseduje ove uređaje, ali da oni nisu u upotrebi.
Dačić je to ponovio za Danas, rekavši da sonični uređaji stoje zapakovani u kutijama u magacinima MUP-a.
Dan kasnije, naš list je objavio ispovest žandara koji je za Danas rekao da je 15. marta bilo raspoređeno više zvučnih topova koji su bili montirani na haube njihovih vozila, a da je on lično stajao pored jednog koje je bilo parkirano ispred Narodne skupštine, što je dokumentovano i fotografijom, na kojoj se jasno vidi džip Žandarmerije, na čijoj haubi se nalazi zvučni top. On je takođe dodao da je pripadnicima Žandarmerije tada rečeno da je moguće da će ovi uređaji biti upotrebljeni, kao i da su im davane instrukcije kako da se ponašaju u slučaju upotrebe kako bi sebe zaštitili.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


