Ivan Savidis: Putinov prijatelj 1Foto: EPA-EFE

Grčka je opet u fokusu Evrope, ovog puta zbog svog zaustavljenog fudbalskog prvenstva.

U epicentru burnih dešavanja u Superligi su PAOK i njegov vlasnik Ivan Savidis, čiji je upad na teren s pištoljem za pojasom bila kap koja je prelila čašu žuči u klupskom fudbalu postojbine Helena i isprovocirala urgentnu reakciju države.

Krajem prošlog meseca navijači solunskog tima povredili su ubačenim predmetima trenera Olimpijakosa, „večitog“ šampiona s posebnim uticajem na nacionalni Savez i sudijsku organizaciju, što je crno-bele koštalo gubitka tri boda službenim rezultatom (0:3), a minulog vikenda protiv AEK-a im je poništen čist gol za trijumf u poslednjem minutu derbija sa liderom. Posle čega je kontroverzni bogataš jurcao za glavnim sudijom, pretivši mu ubistvom, Vlada na neodređeno vreme prekinula šampionat, tamošnje Tužilaštvo pokrenulo istragu protiv Rusa gruzinsko-grčkog porekla, a policija se dala u poteru za ovim 58-godišnjakom.

U Grčkoj poznatog kao „vlasnik Soluna“, čije se bogatstvo procenjuje na 750 miliona evra, što ga je na Forbsovoj listi iz 2013. svrstalo među 30 najbogatijih državljana Rusije. Savidis poseduje jednu od najvećih balkanskih luka, čitave gradske kvartove, luksuzne delove uz obalu, skladište duvana, fabriku mineralne vode, lanac luksuznih hotela, televiziju, dnevne novine… a, poznati klub kupio je 2012. godine, kada ga je s 11 miliona evra spasao od bankrota. Što je bila prava sitnica za „kralja duvana“, iz čijih fabričkih postrojenja godišnje izađe 30 milijardi cigareta. Od čega milijardu završi kao poklon ruskoj vojsci, gde je stigao do čina majora. Gazda velikana sa stadiona „Tumba“ ima i diplomu doktora ekonomskih nauka sa državnog fakulteta u Rostovu na Donu, ali upućeni u spiralu njegovog uspeha tvrde da su mu u napredovanju od nižih pozicija preko mesta generalnog direktora do suvlasništva (sa suprugom gro akcija Kirjaki Savidis) većine akcija u najvećoj duvanskoj fabrici u Rusiji više od stručnog znanja pomogle bliske veze sa predsednikom države Vladimirom Putinom. Verovatno zahvaljujući takvom prijateljstvu i finansijskoj moći, bivši vlasnik FK Rostov bio je član Dume od 2003. sve do 2011. godine i to kao poslanik Putinove partije, zamenik prvog čoveka Spoljnopolitičkog komiteta Parlamentarne skupština Unije Rusija – Belorusija, te koordinator međuparlamentarnih odnosa sa grčkim parlamentom. Ogromno (straho)poštovanje uživa i u zemlji svojih predaka, jer je s ogromnim ulaganjem u nju počeo u najtežim trenucima grčke finansijske krize, povezavši se sa centrima ekonomsko-političke moći, pa je pitanje da li će uopšte, kada i(li) na pravi način biti sankcionisan za težak incident na pomenutoj utakmici. Posebno ako se ima u vidu da se tereti „samo“ za ulazak na igralište, ne i za nošenje oružja.

Naredni dani pokazaće da li je otac Nikosa i Jorgosa, sadašnji poslodavac srpskog reprezentativca Aleksandra Prijovića, nekadašnji gazda naših trenera Vladimira Ivića i Aleksandra Stanojevića, lični prijatelj grčkog premijera Aleksisa Ciprasa, koji ovog kavkaskog Grka zove Robinom Hudom, i dobrotvor grčke pravoslavne crkve široke ruke, zaštićen kao što su beli medvedi ili će morati da odgovara za ono što je uradio, a njegov PAOK manje-više svojom krivicom još jednom izvisi za titulu, na koju Solun čeka od 1985. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari