Luis Suarez: Fudbalski doktor Džekil i mister Hajd 1Foto: EPA-EFE/Raul Martinez

Malo ko je verovao da se tviteraška akcija sa haštagom #SuarezNacional može izroditi u ozbiljnu priču, ali je ideja podržana sa više desetina miliona naloga u 40-ak zemalja sveta urodila plodom, jer se Luis Suarez vratio svojoj prvoj velikoj fudbalskoj ljubavi.

Pristavši da sledećih pet meseci provede tamo odakle se otisnuo u Evropu, pošto je pre toga, u sezoni 2005/2006, kao 18-godišnjak, odigrao 27 utakmica i dao 19 golova u osvojenom prvenstvu Urugvaja.

Da li zbog iskazane navijačke ljubavi, ponuđenih uslova ili nečeg trećeg, tek doskorašnji centarfor madridskog Atletika odustao je od sna da makar delić velike karijere, na izmaku, provede u redovima čuvene argentinske River Plate.

– Bilo mi je nemoguće reći ne. Spreman sam vratiti se… – potvrdio je kontroverzni 35-godišnjak, nakon što je zbog poziva iz otadžbine odbio više evropskih klubova i usrećio Nasional, na čijem oficijelnom sajtu je osvanula ushićena poruka dobrodošlice „Drago nam je što si kod kuće…“.

I zaista, obnovljena „veza“ mogla bi obema stranama da donese puno toga lepog i korisnog. Jedan od najboljih napadača svih vremena, s više od 500 golova notiranih u seniorskoj biografiji, iskustvom, znanjem i veštinama može samo da oplemeni i digne na viši nivo realizaciju svog novog (starog) tima, a dolazak bivše zvezde Groningena, Ajaksa, Liverpula i Barselone nesumnjivo će se i marketinško-finansijski isplatiti (uz Penjarol) najtrofejnijem klubu iz tog dela Južne Amerike.

Njemu bi, pak, trebalo da prija ponovni život i rad na rodnoj grudi, s manje rezultatskog i medijskog pritiska od onog kom je skoro dve decenije bio izložen sa druge strane Atlantskog okeana.

Istina, najčešće ličnom krivicom ovog fudbalskog doktora Džekila i mister Hajda.

Kao da vodi dva paralelna života, četvrti od sedmoro braće u porodici iz Salta, El Pistolero ili „pištoljdžija“, u isto vreme je bacao publiku u trans brzinom, prisebnošću, kontrolom lopte, preciznošću… i navlačio gnev javnosti ispadima.

Naročito kao mlađi, redovno se svađao sa saigračima, prljavim trikovima ili prejakim faulovima nad protivnicima često izazivao sudije da mu daju žute kartone, a njegovo ujedanje rivalskih fudbalera i vređanje na rasističkoj osnovi posebno su poglavlje tamne strane fudbala.

– Otišao sam kod psihologa koji mi je pomogao da prihvatim situaciju i odrastem. Mnogo sam patio u tom periodu kada su se mediji obrušili na mene – ispričao je svojevremeno Suarez o tome kako se nosio sa izbacivanjem sa Mundijala 2014. godine i višemesečnom zabranom igranja zbog vidljivog ugriza Đorđa Kjelinija, za šta je i FIFA i svojoj ženi u početku tvrdio da se nije desio, odnosno da je naleteo na Italijana.

Pa, opet, uspeo je da sa dve evropske Zlatne kopačke prekine dominaciju Mesija i Ronalda, uzme 20 trofeja sa klubovima/reprezentacijom i osvoji na desetine priznanja za individualna dostignuća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari