Muhamed Jusufspahić: Ambasador s Dorćola 1Foto: Fonet/ Božidar Petrović

Bivši beogradski i srbijanski muftija Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić konačno je postao prvi ambasador Srbije u Saudijskoj Arabiji.

Jusufspahić je, zajedno sa novim ambasadorima Mongolije, Nigerije, Slovačke, Novog Zelanda, Japana, Turske, Poljske, Urugvaja, Portugala, Azerbejdžana, Libana i Letonije, predao akreditivno pismo kralju Selmanu bin Abdul Azizu. Priča o Jusufspahićevom ambasadorskom mestu u Rijadu traje godinama, a ponekad se činilo da od nje neće biti ništa. Pojedini mediji i krugovi neskloni Jusufspahiću tvrdili su da se saudijskoj strani ne dopada što je Beograd poslao bivše svešteno lice za ambasadora, a pominjane su i podele među muslimanima Srbije.

Uspostavljanje diplomatskih veza Beograda i Rijada još je duža saga. Diplomatske veze sa Saudijskom Arabijom nije imala ni bivša Jugoslavija. Konzervativna kraljevina, u kojoj je nastao islam i gde se nalaze najsvetija muslimanska mesta, Meka i Medina, odbijala je diplomatske odnose sa komunističkom državom, koja je, po njima, kršila verska prava muslimana. Kasnije nije želela diplomatske odnose sa Beogradom, zato što je Srbiju smatrala odgovornom za rat i zločine nad muslimanima u BiH. Beograd je ubrzo nakon petooktobarskih promena u Rijad poslao delegaciju koju je predvodio ministar Rasim LJajić, čiji je cilj bio približavanje dve zemlje i uspostavljanje diplomatskih i ekonomskih odnosa. Rijad je ponudu načelno prihvatio, ali kako je reč o državi komplikovane i spore strukture, Srbija i Saudijska Arabija su tek 2013. u NJujorku, sedištu UN, potpisale Protokol o uspostavljanju diplomatskih odnosa. Otvaranje saudijske ambasade u Beogradu „po ubrzanom postupku“ najavljeno je još 2015. Još se čeka.

Muhamed Jusufspahić je rođen u Beogradu 1968. godine, kao jedno od troje dece rahmetli Hamdije Jusufspahića, takođe beogradskog muftije i egipatske Arapkinje Nabile. Za sebe kaže da je po veri musliman, po rođenju Beograđanin i Dorćolac, a po ubeđenju Srbijanac. Osnovnu školu završio je u Beogradu, islamsku srednju školu i Fakultet islamsko-arapskih nauka u Sarajevu. Magistrirao je na islamskim studijama u Kairu. Veoma je popularan u beogradskim medijima, ali ga mnogi muslimani, naročito u Sandžaku, oštro kritikuju, tvrdeći da je uvek previše blizak vlastima. Zameraju mu i druženje sa Slobodanom Miloševićem i Vojislavom Šešeljem. Elokventan Jusufspahić umeo je da odgovori i brani svoje stavove. Čuvene su njegove oštre reči protiv njegovog protivnika među muslimanima, takođe bivšeg muftije Muamera Zukorlića. „Muftija Zukorlić je trgovac i zlobnik, a ništa nisu bolji ni oni koji sa njime trguju, pa makar bili i predsednici i premijeri“, izjavio je svojevremeno Jusufspahić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari