Raul Kastro Jučerašnje zasedanje kubanskog parlamenta na kojem je biran predsednik države izazvalo je nezapamćenu pažnju svetske javnosti, budući da je glavni favorit bio brat osporavanog i slavljenog lidera Fidela Kastra, 76-godišnji Raul. Verni saborac Če Gevare i revnosni izvršilac naređenja svog mnogo poznatijeg brata, prvi put je izašao iz njihove senke 21.

Raul Kastro Jučerašnje zasedanje kubanskog parlamenta na kojem je biran predsednik države izazvalo je nezapamćenu pažnju svetske javnosti, budući da je glavni favorit bio brat osporavanog i slavljenog lidera Fidela Kastra, 76-godišnji Raul. Verni saborac Če Gevare i revnosni izvršilac naređenja svog mnogo poznatijeg brata, prvi put je izašao iz njihove senke 21. jula 2006. kada je preuzeo najvažnije državničke funkcije u zemlji voljom bolesnog šefa države. Iako su neki predviđali da vremešni Raul neće uspeti da očuva stabilnost Kube, njemu je to do sada polazilo

za rukom.
Mada slovi za ćutljivog čoveka, bez govorničkih sposobnosti po kojima je njegov brat planetarno poznat, to nikako ne znači da je Raul lišen revolucionarnog duha i gvozdene volje. Te osobine ispoljio je još kao student društvenih nauka na koledžima Dolores u Santjagu i Belen u Havani krajem 1940-ih, kada se pridružuje Socijalističkoj omladini, ogranku Komunističke partije Kube.
Učešće u neretko nasilnim političkim aktivnostima Pokreta 26. jul koji je napao kasarnu Monkada skupo je koštalo braću Kastro, budući da su u više navrata bili osuđivani na zatvorske kazne. Štaviše, iz straha za ličnu bezbednost bili su primorani da potraže utočište u Meksiku gde su upoznali Ernesta Če Gevaru. Slavni trojac skovao je tom prilikom velike planove o izvođenju revolucije na Kubi.
Nakon povratka u zemlju 2. decembra 1956. na brodu Granmi, Raul sa svojim saborcima učestvuje u oružanoj pobuni u planinskom vencu Siera Maestra. Zbog hrabrog držanja u borbama 27. februara 1958. dobija zvanje „komandante“, jedno od najznačajnijih u gerilskim krugovima. Pojedini analitičari smatraju da je svoju odanost Komunističkoj partiji pokazao i nadgledajući egzekucije više stotina vojnika odanih svrgnutom kubanskom lideru Fulgenciju Batisti.
Posle uspostavljanja komunističkog poretka na Kubi 1959. Raul stupa na nekoliko važnih funkcija, uključujući i prvog potpredsednika Državnog saveta i Saveta ministara. Štaviše, u oktobru 1959. biva imenovan za ministra oružanih snaga. Na tom položaju ostao je sve do danas. Uprkos široko rasprostranjenom mišljenju da na tvrdokornog Fidela Kastra niko nije mogao bitnije delovati, mnogi analitičari smatraju da je njegov brat osmislio ekonomske reforme 1990-ih koje su izbavile Kubu iz teškoća s kojima se suočila nakon sloma Sovjetskog Saveza.
Čovek koji predstavlja enigmu čak i za najveće poznavaoce prilika na Kubi rođen je 31. jula 1930. u imućnoj porodici. Njegov otac Angel Kastro Argiz bio je bogati zemljoposednik, a majka siromašna Lina Ruz Gonzales. Ubrzo nakon Komunističke revolucije 1959. oženio se Vilmom Espin Guiljos, gerilskim borcem i studentkinjom hemije s kojom ima ćerke Deboru, Marielu i Nilsu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari