Nikola Gruevski: Emigrant 1Foto: EPA/ GEORGI LICOVSKI

Bivši makedonski premijer Nikola Gruevski pobegao je u Mađarsku, gde je, kako ja napisao na svom profilu na Fejsbuku, zatražio politički azil.

Javnosti nije poznato kako je uspeo da pređe granicu s obzirom na to da su mu makedonske vlasti oduzele pasoš u istrazi još prošle godine. Skoplje je za njim raspisalo međunarodnu poternicu zbog izdržavanja dvogodišnje kazne zatvora zbog tajne kupovine „mercedesa“ vrednog 600.000 evra a osumnjičen je u još tri sudska postupka koja je pokrenulo Specijalno tužilaštvo.

Poznavaoci prilika kažu da je u proteklih deset godina izraz „Kafkin proces“ vrlo čest u upotrebi kao metaforički prikaz brojnih sudskih nepravdi sa kojima se suočavaju makedonski građani. Upravo je ta fraza postala simbol vladavine Gruevskog i pravosuđa njegovog doba koje je umesto pravde delilo građanima nepravdu. Za razliku od glavnog junaka Kafkinog romana „Proces“ koji ne razume zašto je doveden na sudski procesu i za šta je optužen, Gruevski, ocene su makedonskih medija, tačno zna za koje zločine se tereti ali je više sklon da „glumi ulogu žrtve apsurdnog suđenja“ i da nema vere u isti sud i sudije u koje nije imao ni trunku sumnje dok je bio premijer (2006-2016).

Opozicija ga je optuživala i za mito i korupciju, iako je sve to odbacivao. Gruevski je navodno 2007. (godinu dana pre održavanja prevremenih parlamentarnih izbora koje je lično raspisao) obećao Aliju Ahmetiju, predsedniku albanske partije u Makedoniji, da ako uđe u koaliciju s njim, on će u Skupštini predložiti zakon koji omogućava socijalnu pomoć za pripadnike ONA (poznata i kao makedonska UČK) koji su učestvovali u nemirima u Makedoniji 2001. kao i zakon o dvojezičnosti (albanski jezik na celoj teritoriji Makedonije). U zvaničnom dokumentu Vikiliksa otkriveno je da je Gruevski rekao da će to uraditi, ali da za to ne sme da sazna narod. Tokom aprila 2014. opozicija je objavila dokumenta i snimljene telefonske razgovore, optužujući Gruevskog za uzimanje mita sa ciljem ubrzavanja nelegalne prodaje Makedonske banke. Tu je i afera „Titanik“ koja se odnosi na dela izvršena protiv izbora i glasanja kako bi „osvojili vlast potpunim kriminalizacijom izbornog procesa“.

Gruevski je rođen u Skoplju 31. avgusta 1970. Bio je u braku sa Suzanom Arbutinom, a od 2007. je u braku sa Borkicom Gruevski, sa kojom ima Anastasiju i Sofiju.

Ekonomista je po obrazovanju, pa je njegova karijera i počela u finansijskim institucijama u Makedoniji i kasnije u Svetskoj banci i Evropskoj banci za obnovu i razvoj. Oprobao se i kao dramski pisac u Pozorišnom teatru Moskve, gde je tokom studija vrlo kreativno učestvovao u nekoliko predstava i na amaterskoj pozorišnoj sceni u Skoplju.

Političku karijeru počinje kao ministar trgovine u vladi LJupča Georgijevskog, kasnije i kao ministar finansija. Na inicijativu Gruevskog, započet je proces finansijskih reformi, uključujući i uvođenje poreza na dodatu vrednost (PDV), uvođenje fiskalnih računa, kampanja „kupi makedonski proizvodi“ brend kroz logo sa osmehom sunca. Časopis „Forum“ u 2000. imenovao ga je čovekom godine, a tada je uvršten među deset najpoželjnijih neženja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari