Karla del Ponte Samo dva meseca otkako je napustila mesto glavne tužiteljice Haškog tribunala bila su dovoljna Karli del Ponte, ambasadorki Švajcarske u Argentini, da izazove novi skandal. Ovaj put reč je o njenoj neobjavljenoj knjizi „Lov – Ja i ratni zločinci“, u kojoj opisuje pojedine akcije srpskih organa bezbednosti u potrazi za Ratkom Mladićem, Radovanom Karadžićem i preostalim haškim optuženicima.

Karla del Ponte Samo dva meseca otkako je napustila mesto glavne tužiteljice Haškog tribunala bila su dovoljna Karli del Ponte, ambasadorki Švajcarske u Argentini, da izazove novi skandal. Ovaj put reč je o njenoj neobjavljenoj knjizi „Lov – Ja i ratni zločinci“, u kojoj opisuje pojedine akcije srpskih organa bezbednosti u potrazi za Ratkom Mladićem, Radovanom Karadžićem i preostalim haškim optuženicima. Sa aspekta srpskih vlasti to možda i ne bi bio problem da su preostala četvorica begunaca u Hagu, ali pošto nisu – Akcioni tim Srbije

za hapšenje haških optuženika uputio je pisma generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija, predsedniku i glavnom tužiocu Haškog tribunala, zahtevajući od njih odlaganje izdavanja knjige. Glavni argument je da bi njeno objavljivanje ugrozilo napore Srbije na otkrivanju i hapšenju preostalih optuženika, jer se u pojedinim delovima knjige pominju i imena pomagača na koje se računalo da mogu da dovedu do haških optuženika.
Mediji nagađaju šta piše u knjizi. Pominje se da su navodno opisani razgovori sa srpskim zvaničnicima i šefovima tajnih službi u zvaničnim i u neformalnim susretima, ali i da je navedeno kretanje Mladića i Karadžića, detalji hapšenja Zdravka Tolimira, sa tvrdnjom da je Tolimir uhapšen u Beogradu, a potom prebačen u Republiku Srpsku. U knjizi su opisani detalji o tome šta je Beograd preduzimao u poslednjih osam godina u vezi sa saradnjom sa Tribunalom. Kao svoj najveći neuspeh često je isticala to što Karadžić i Mladić nisu dovedeni u sud.
Žena koja je u medijima nazivana – „Novi Gestapo“, „kurva“, „projektil bez navođenja“ i „oličenje tvrdoglavosti“, rođena je u Lozani u Švajcarskoj, 9. februara 1947. Pravničku karijeru počela je kao advokat, zatim je prešla u tužioce i postala glavni tužilac Švajcarske. Krajem osamdesetih sa čuvenim italijanskim sudijom Đovanijem Falkoneom istraživala je takozvanu pica vezu, odnosno vezu italijanske trgovine drogom i švajcarskih perača para. To ju je dovelo u sukob sa sicilijanskom mafijom. Od Koza Nostre je tada i dobila nadimak „La Puttana“. Pokušali su i da je ubiju sa pola tone dinamita u blizini njenog stana u Palermu. Bila je finansijski ekspert u švajcarskom tužilaštvu i zahvaljujući njoj Srbija je posle 2000. dobila masu podataka i bankovnih računa sa sumama kojima su bivši saradnici Slobodana Miloševića ojadili narod Srbije. Ali to baš i nije mnogo interesovalo nove demokratske vlasti u Srbiji. Karla del Ponte bila je udata i ima sina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari