Bosna i susedi 1

Omer Karabeg: Koliko sudbina Bosne i Hercegovine zavisi od Srbije i Hrvatske razgovaraju Stjepan Mesić, bivši predsednik Hrvatske, i Nenad Čanak, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.

Nenad Čanak: Kad je reč o odnosu Srbije prema Bosni i Hercegovini, imamo dosta šizofrene poruke koje dolaze od različitih struja onih snaga koje trenutno upravljaju državom. Sa jedne strane, predsednik države govori da referendum u Republici Srpskoj ne sme ostati puko slovo na papiru, a s druge strane predsednik vlade odlazi u Srebrenicu. Imate poruke podrške gospodinu Dodiku, koji smatra da skoro po svaku cenu Republika Serpska treba da bude nezavisna država, a s druge strane imate insistiranje određenih delova establišmenta na celovitosti BiH.

Stjepan Mesić: Ne bih htio komentirati aktualnu politiku hrvatskih vlasti, ali ono što možemo vidjeti nije dovoljno transparentno. Na primjer, kada je u Bosni i Hercegovini došlo do hapšenja pojedinaca iz Hrvatskog vijeća obrane, bilo je previše emocija, a države nemaju pravo na emocije. Trebalo je sačekati, jer su okrivljeni uskoro pušteni da se brane sa slobode.

Čanak: U Srbiji postoji veliki broj ljudi koji su emocionalno u devedesetim. Ne želeći da se zameri tim biračima vlast ima benevolentan stav prema Miloradu Dodiku. Slično je i kad je reč o Kosovu. Vode se razgovori sa Kosovom kao sa nezavisnom državom, ali u Srbiji nikada ne smete reći da je Kosovo nezavisno, jer time povređujete osećanja onih koji nikada na to neće pristati. U tom smislu mislim da postoji podrška Republici Srpskoj, ali ona nije prvenstveno uperena protiv Bosne i Hercegovine kao države nego se to daleko više radi zbog domaćih birača.

Mesić: Složio bih se sa gospodinom Čankom. Dobrim dijelom vodstvo Srbije šalje poruke svom biračkom tijelu. I kada govori o Kosovu i kada govori o Bosni i Hercegovini. U tim porukama ima puno nedorečenosti. Oni zvanično izjavljuju da su za cjelovitu i jedinstvenu BiH, a Dodik kaže da Bosna i Hercegovina mora nestati i da je on ne priznaje. Koja je prava politika Beograda?

Čanak: Ne verujem da Dodik može ostvariti svoj cilj, ali to ne znači da ne može napraviti ogromnu štetu i zlo. Svojim referendumom on je podigao pritisak u celom regionu. Ako neko misli da nacionalistički ispadi u Srbiji i Hrvatskoj nemaju veze sa Dodikovim referendumom, onda on ne razume da je čitav Balkan praktično jedan skup spojenih sudova, pa kada poraste pritisak u jednom delu, onda raste svugde. Otcepljenje Republike Srpske nije moguće ni mirnim, ni nemirnim putem. Ponavljam, takav scenario bi izazvao ogromne nesreće širom Balkana.

Mesić: Slažem sa gospodinom Čankom da raspad Bosne i Hercegovine nije moguć, ali, kad bi se to dogodilo, to bi značilo novi rat, jer granice se ne mijenjaju dogovorima. Granice se mijenjaju ratom, ali sada niko ozbiljan nije raspoložen za rat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari