Duhovne pouke monasima i laicima 1

Zadužbina Nova Nikeja, izdavač Eparhije raško-prizrenske u egzilu, objavila je svoju prvi knjigu – Pisma monasima prepodobnog Makarija Optinskog, u prevodu horepiskopa novobrdskog i panonskog Maksima (Novakovića).

Sveti Makarije bio je bliski saradnik i učenik prvog optinskog starca Lava, potom i sam duhovnik najuticajnijeg ruskog manastira 19. veka.

Zahvaljujući njemu Dobrotoljublje – zbornik duhovnih pouka pravoslavnih monaha nastalih od IV do XV veka, postalo je duhovno neophodno štivo pravoslavnih hrišćana u Rusiji.

Ovaj optinski duhovnik sretao se sa najznačajnjim ruskim filozofima i književnicima svog vremena i vodio obimnu prepisku sa monasima i svetovnim licima.

U knjizi koju je preveo vladika Maksim sabrana su 222 pisma upućena na različite adrese u kojima sveti Makarije razmatra različite duhovne teme, pitanja vere, ali i društvene (ne)prilika u Rusiji.

Njegove duhovne pouke nisu namenjena strogo samo monasima, već mogu biti, kako napominje izdavač, od duhovne pomoći i lacima i u današnjem vremenu.

Vladika Maksim je u predgovoru knjige veliku pažnju posvetio ustanovi duhovnog rukovođenja kroz istoriju Crkve, u današnjim okolnostima i kao predstavu očuvanja svetootačkog predanja.

U okviru ove teme uklopio je kao primer i detaljna žitija svetog Maksima Optinskog.

„Na njegovom stolu je uvek bilo pisama. Završivši jutarnje skitsko pravlo, počeo bi pisati, ali su vrata kelije bila otvorena za sve koji su mu dolazili; pored toga povremeno su ga pozivali moleći ga da izađe vani. Starac je izlazio; vrativši se, opet se hvatao za pero. Njegova pisma sadrže pouke o putu spasenja, utehu u nevoljama i razrešenje nedoumica u najrazličitijim duhovnim pitanjima. Može se sa sigurnošću reći da je samim tim pismima starac ostavio sebi večni spomen“, piše vladika Maksim o svetom Makariju Optinskom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari