Od Marksa do Orvela 1

Ugledni britanski, konzervativni novinar, istoričar i pisac Pol Džonson napisao je knjigu o poznatim intelektualcima, od Marksa i Tolstoja do Sartra, Hemingveja i Orvela, u kojoj istražuje koliko se njihov privatni život razlikovao od njihovih velikih ideja.

Pod naslovom Intelektualci knjigu je nedavno objavila Laguna na srpskom, u prevodu Marije Toth Ignjatović. Isti izdavač objavio je 2007. i Džonsonovi knjigu Napoleon, u prevodu Bojane Ilić.

Otkako su, u vreme prosvetiteljstva, intelektualci preuzeli od crkve ulogu pokazivanja smera – kako u moralnom smislu tako i u ljudskom ponašanju – postavljaju se pitanja: Jesu li se odgovorno poneli s preuzetom moći i u kojoj meri su mogli da budu prikladne osobe za taj zadatak?

Koliko su vodeći intelektualci raznih epoha, koji su držali pridike čovečanstvu i često mu određivali sudbinu, poštovali istinu? Kako su se odnosili prema novcu?

Kako su se ophodili prema članovima porodice, prema prijateljima, ljubavnim partnerima, a onda i jedni prema drugima? Može li njihov privatni život da posluži kao primer spram merila koja su postavili pred ceo svet?

Da bi odgovorio na ova pitanja, autor zadire u privatni život intelektualaca, organizuje javno suđenje i svakom od osuđenika (Ruso, Breht, Bertrand Rasel…) posvećuje posebno poglavlje.

On ne osporava njihove intelektualne zasluge, već nam predstavlja njihovu ljudsku i moralnu stranu, koje često nisu u skladu sa uzvišenim idejama ovih velikih ljudi. Upozorava nas da budemo oprezni, jer ništa nije opasnije od intelektualca koji želi da promeni svet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari