Osmi “izveštaj” sa linija fronta 1

Kada je 2014. beogradski System Comics pokrenuo serijal albuma pod zajedničkim naslovom Linije fronta (Prvi svetski rat 1914-1918), ovdašnja strip publika, nenaviknuta na višegodišnji kontinuitet, verovatno nije očekivala da će se serijal razvući do današnjih dana, a još manje da će, u različitim varijantama (crno-bele i kolor table, najrazličitije tehnike…) imati pred sobom blizu 500 tabli koje je realizovalo stotinak autora iz Srbije i Francuske.

Elem, nedavno se pojavila i osma knjiga, u trenutku kada je izdavač, zasluženo, dobio priznanje kao najbolji izdavač domaćeg stripa, na Sedamnaestom izdanju Međunarodnog salona stripa u Beogradu.

A unutar korica izdanja, čiji je izgled već višestruko pohvaljen, na najfinijem papiru, novih deset priča iz pera i olovke četrnaestoro autora (scenarista i crtača), kao i niz tematskih ilustracija (naslovna strana, forzec, prva strana…) koje upotpunjuju doživljaj.

Ovom prilikom pohvalili bi smo, najpre, majstora, Željka Paheka, koji još jedanput potvrđuje da je ovladao svim tajnama devete umetnosti – od crteža preko scenarija do kolora. NJegova minijatura Neznani junak i grad koga više nema još jedanput potvrđuje da je strip, umetnička forma koja pruža neviđene mogućnosti za kreaciju.

Naravno, u čijoj osnovi je autorska imaginacija. I vizuelizacija priče iz romana Opsada crkve Svetog spasa Gorana Petrovića, koju su, pod naslovom Novo doba, zajednički realizovali Milenko Mišić (scenario) i Milan Uvrtačev i Slobodan Kovačević (crtež), zaslužuje pažljivo čitanje (i gledanje), kao i partnerski rad, opet Milenka Mišića (scenario) i Danice Radović (crtež), objavljen pod naslovom U početku beše sjaj. Izdvajanjem ovih stripova ne umanjujemo i trud ostalih autora čije se maštovite beleške o Velikom ratu nalaze u osmoj knjizi Linija fronta.

Inače, tokom obeležavanja jednog veka od početka Velikog rata, koga civilizacija beleži kao Prvi svetski rat, te 2014. realizovano je, u Evropi, svetu i Srbiji, osim mnoštva rasprava i novih naučnih otkrića, i niz knjiga, filmova i drugih umetničkih proizvoda koji su inspiraciju tražili u ovom tragičnom događaju.

Izdavačka kuća System Comics iz Beograda, zajedno sa Francuskim institutom u Srbiji, tada je, zajedničkim snagama, započela serijal strip-albuma Linije fronta (Prvi svetski rat 1914-1918), čiji se prvenac pojavio oktobra 2014. Serijal, koji je dogurao do, rekosmo, osmog albuma, realizovan je u okviru Programa obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata (Srbija) i Misije za obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata (Francuska).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari