Puno mudrosti o američkom idealizmu 1

Nakon romana Profesor žudnje i Sabatovo pozorište, beogradska Laguna objavila je nedavno još jednu knjigu Filipa Rota – Američku pastoralu (u prevodu Jovane Živanović), za koju je pisac 1997. dobio Pulicerovu nagradu za književnost.

„Puno oštroumnih uvida, ironičnih obrta, humora i mudrosti o američkom idealizmu… Duboko promišljanje promena u američkoj psihi tokom druge polovine 20. veka“, zabeležio je kritičar Fajnanšal tajmsa o ovoj knjizi.

Svid Levov živi američki san.

Vrhunski sportista u njuarškoj srednjoj školi odrasta u posleratnim godinama sve većeg prosperiteta, ubrzo se ženi bivšom mis NJu Džerzija, nasleđuje očevu fabriku rukavica i seli se u veliku kuću na farmi u bogatom Old Rimroku.

A onda, jednoga dana 1968, Svida napušta američka sreća.

NJegova obožavana ćerka Meri od ljupkog i promućurnog devojčurka pretvara se u fanatičnu tinejdžerku, sposobnu za brutalan čin političkog terorizma.

Porodica Levov će preko noći biti uvučena u politička previranja Amerike 1960-ih i Svidu preostaje samo da posmatra sistematsko urušavanje nekadašnje idile.

Filip Rot (1933-2018) za svoju prvu knjigu Zbogom, Kolumbo dobio je Nacionalnu nagradu za književnost 1960, što ga je odmah, kao pisca izrazite duhovitosti, dubokog uvida i saosećanja čak i za najnedopadljivije književne junake, uzdiglo među korifejejevrejske američke proze.

Svetsku slavu doživeo je s romanom Portnojeva boljka (1969) prevashodno zahvaljujući pikantnom rečniku ispovesti glavnog junaka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari