Sedmica putovanja 1

Ekumenski centar „Don Branko Sbutega“ u Prčnju * Humanista Arno Gujon * Obnova Crkve Sveti Sava u Njujorku * Kako postati slikar * Noć na Bjelasici * Najlepše buđenje * Knjiga o Svetoj Gori

       Četvrtak, 14. jul

       U Boki Kotorskoj sam. U Prčnju je u toku obnova i rekonstrukcija samostana Sveti Nikola, građenog pre 300 godina. Na oronulim plafonima mogu se videti očuvane grede od sibirskog ariša – vrste drveta koje je korišteno i u Veneciji prilikom gradnje kuća i palata.

       U 18. i 19. veku u samostanu je bila apoteka i pomorska škola, a sada se planira Ekumenski centar koji će se zvati don Branko Sbutega. „Služiće miru i zbližavanju crkava“- ističe don Ivo Ćorić – župnik prčanjski i upravitelj Ekumenskog centra.

       Inače, rano preminuli Don Branko Sbutega bio je župnik župe Svetog Eustahija u Dobroti i izuzetan kulturni delatnik. Autor je brojnih tekstova kao i zapažene knjige „Kurosavin nemir svijeta“. U njegovu čast u okviru Kotor-arta održavaju se „Don Brankovi dani muzike“.

       U Prčnju se nalazi i impozantni Hram Presvete Bogorodice, koji je projektovao venecijanski arhitekta Bernardino Makaruci u 18. veku. Crkva je građena u renesansno-baroknom stilu a unutrašnjost krase dela Meštrovića, Tomanovića, Lubarde, Rosandića, Radauša, Milunovića kao i Voje Stanića i Mihaila Jovićevića Muje. Poreklom iz Prčnja je Ivo Vizin, prvi južni Sloven koji je 1852, na jedrenjaku „Splendido“ oplovio svet, a Petar Petrović Njegoš je često boravio u ovom prelepom mestu… „Ko poseti Prčanj, upoznaće se sa kulturnim spomenicima izuzetne vrednosti, ali i sa prirodnim ljepotama“ – ističe župnik prčanjski don Ivo Ćorić.

      Petak, 15. jul

      Na povratku iz Boke Kotorske u Podgorici sam se video sa kolegama novinarima, pored ostalih i sa Ljubicom Gojković, koja se upravo vratila iz Tivta, gde je snimala emisiju o humanisti Arnou Gujonu. Francuz Arno Gujon već 12 godina pomaže Srbima u ugroženim enklavama na Kosovu i Metohiji. Njegova humanitarna organizacija Solidarnost za Kosovo – organizovala je sa Eparhijom raško-prizrenskom letovanje za četrdeset dvoje dece sa Kosova i Metohije, u hotelu „Kamelija“ u Tivtu. Predsednik Srpskog nacionalnog Saveta u Crnoj Gori dr Momčilo Vuksanović tom prilikom uručio je poklone – deci knjige, a Arno Gujonu – crnogorske gusle.

      Subota, 16. jul

      Na Vaskrs 2016. stradala je, nažalost, Crkva Sveti Sava u Njujorku, građena 1850. u gotskom stilu. Sada je u toku prikupljanje pomoći i organizovanje donacija za saniranje crkve. Naša slikarka Marija Tanasković Papadopulos iz Čikaga vrlo je aktivna i redovno me izveštava o situaciji i projektima vezanim za sanaciju Crkve Svetog Save. Intenzivno pratim sve aktivnosti i nameravam da se priključim donatorskim akcijama koje organizuju Srbi – umetnici iz Njujorka i Čikaga.

      Nedelja, 17. jul

      Čitam knjigu o 33 naša slikara… „Kako postati slikar…“ Reč je o izuzetnoj monografiji gde vrhunski slikari različitih generacija i poetika govore o svojim počecima i svom stvaralaštvu. Tu su zapisi Milića od Mačve, Mome Antonovića, Raše Trkulje, Božidara Damjanovskog, Dragana Ilića Di Voga, Mome Kapora, Vladimira Dunjića, Stojana Milanova, a od umetnica tu su intervjui Danice Masniković, Slobodanke Rakić Šefer, zatim Milke Vujović i drugih.

     Umetnici objašnjavaju kako su postali slikari i svako je priložio reprodukciju jedne svoje slike, a u knjizi su i portreti svih umetnika osim jednog, ugledne slikarke i grafičke umetnice Milke Vujović. Zašto? Najbolje pročitajte knjigu!

     Autor ovog dragocenog pregleda savremene srpske umetnosti XX i XXI veka je nažalost rano preminuli kolega Branislav Kovač.

     Ponedeljak, 18. jul

     Mojkovac ove godine obeležava 100 godina od velike epopeje Mojkovačke bitke. Planiran je znatan broj događaja tokom čitave godine, a ja sam se u Domu kulture interesovao i za promociju knjige „Vječnost u plamenu sna“ Nataše Žurić. Iako julski dani traju dugo, zadržao sam se previše i uhvatila me je noć. Odlučio sam da prespavam u Tomaševu, planinskom selu podno Bjelasice, kod rodbine prijatelja Miroslava Damjanovića. Mala ali otmena seoska kuća, kao iz romana Mihajla Lalića. Doček, srdačan, iako me rodbina prvi put vidi – dali su mi čistu i urednu sobu u prizemlju. Otvorih prozor – mrkli mrak, pokoja svetiljka na susednom proplanku i potpuni mir i tišina.

      Utorak, 19. jul

      A ujutro – kakvo iznenađenje – braon petao XL veličine kukuriče, baš pored mog otvorenog prozora. Gledam ja njega – gleda on mene. Kažem mu: „Mogao si da me pustiš još malo!“ Pogleda me nezainteresovano, zaigra mu crvena kresta na vratu, i opet u kukurikanje, čini mi se, muzikalnije nego prvi put. Mislim da se čuo do vrha Bjelasice. Pogledam na sat – 6 i 15, tačno kada sam nameravao da ustanem. Mislim da mi je to bilo najlepše buđenje u životu!

      Sreda 20. jul

      Nekadašnji predsednik Crvenog krsta Srbije dr Rade Dubajić predložio mi je knjigu Nenada Andrića „Peške kroz Svetu Goru“.

      Nenad Andrić, diplomirani fizikohemičar i magistar ekologije iz Beograda, Svetu Goru je pohodio više puta. Na više od 300 stranica Andrić detaljno opisuje Hilandar ali i sve druge manastire na Svetoj Gori – Atosu. A ima ih i na istočnoj i zapadnoj strani Atosa tačno dvadeset. Tu su autentični zapisi sa putovanja i boravka autora u manastirima Zograf, Esfigmen, Sveti Pantelejmon, Konstamonit, Dohijar, Dafni, Simonopetra i drugi. Autor iznosi zanimljive priče o monasima, ikonama, freskama ali i autentične doživljaje njega i njegovih prijatelja koji su obilazili Svetu Goru. Knjiga „Peške kroz Svetu Goru“ predstavlja nezaobilazan brevijar za sve, a posebno za one koji nameravaju da posete ovo sveto mesto.

       Autor je slobodni novinar i publicista iz Beograda

       

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari