Siroče sa Balkana (ponovo) deli pravdu 1

Pošto sam decidirano želeo da Modesti držim podalje od Džejmsa Bonda, izbegavao sam tajne službe u većoj meri.

Tarant jeste veći deo priče, ali samo kao junak koji je njen prijatelj ili koristan poznanik – kaže Modestin tvorac Piter O’Donel u (trećem delu) intervjuu (datom Niku Džounsu), koji čitaoce uvodi u drugi (od 12 planiranih) tom serijala posvećenog ovoj heroini kojoj ne ističe rok trajanja.

Novih 300 stranica, koje su promovisane na nedavno završenom Beogradskom sajmu knjiga, potpisuje beogradski Darkwood, čiji je plan da u sledećih nekoliko godina upakuje svih 96 epizoda (plus bonus priče) pustolovina Modesti Blejz.

Svaka buduća knjiga, kao i prve dve, ponudiće ljubiteljima stripa osam epizoda, razgovore sa tvorcima, anegdote koje svedoče o nastanku i razvoju likova, autorske tekstove, mnoštvo ilustracija i fotografija (od kojih neke dosad neobjavljene), popis dosadašnjih objavljivanja epizoda na ex-yu prostorima, sve to u luksuznom tvrdokoričenom izdanju.

Elem, Modesti Blejz 02 pojavila se pred ovdašnje poštovaoce devete umetnosti u punom svom sjaju, za koji je, ne manje, zaslužan i crtač Džim Holdavej.

Poznata junakinja na poznatom terenu, demonstrira svoju snagu i šarm, zahvaljujući i prevodu na srpski Andrije Mihajlovića, kroz epizode Vrhunske sekretarice / The Head Girls), Crni biser / The Black Pearl, Izduženi čovek / The Magnified Man, Zemlja desperadosa / The Jericko Carper, Zlokobna Suki / Bad Suki, Galijoti / The Gallery Slaves, Poligon za ubijanje / The Killing Ground, Skarletni grifon / The Red Gryphon i Pakao na zemlji / The Hell Makers.

Da ponovimo.

Inspiracija za ovaj dugovečni strip serijal potiče još iz vremena Drugog svetskog rata., na čijem je početku O’Donel bio podoficir za vezu britanske vojske na teritoriji zemlje tada poznate kao Persija. Slučajni susret sa siročetom, izbeglicom iz neke od balkanskih zemalja, koja je bila dovoljno hrabra i naočita da mu ostane u sećanju, dve decenije kasnije biće inicijalna kapisla za kreiranje lika Modesti Blejz.

A, ona je vizuelno-narativni simbol 1960-ih godina i svih kontradiktornosti tog perioda u svetu i, naravno, na, sada ponovo odmetnutom Ostrvu.

Karaktere Modesti Blejz i njenog neodvojivog prijatelja i saborca Vilija Garvina osmislio je Piter O’ Donel, koji je ovu heroinu vodio (širom sveta), kao scenarista, kroz 96 strip-epizoda, kao i u 11 romana i dve zbirke kratkih priča (počev od 1966). NJen lik, kreiran u ateljeu crtača Džima Holdaveja, premijerno se pojavio u (dnevnom) strip-kaišu u londonskom Ivning standardu, 13. maja 1962, i od tada ga milioni čitalaca širom sveta prepoznaju i, nedvosmisleno, poštuju i vole.

Zanimljivo je da su epizode različite dužine, što vodi do zaključka da je scenarista svakoj temi pristupao drugačije, ne pritiskajući priču da bude razvučena ili pak oštećena, zbog diktata broja strana.

A kad svemu tom dodamo da je Piter O’Donel u svojoj poslednjoj knjizi posvećenoj Modesti Blejz (Cobra Trap) odlučio da ubije glavne junake (iako će strip trajati još nekoliko godina pre konačnog prekida), jasno je da je O’Donela krasila i beskompromisnost.

Kakogod, O’Donel je 1996. napisao poslednju zbirku priča o Modesti Blejz, dok se 2001. završio i strip.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari