Technotise Edit i ja - u frejmovima 1

Deceniju i nešto nakon premijere prvog domaćeg dugometražnog animiranog filma – Technotise: Edit i ja, čiji je kompletni autor bio Aleksa Gajić (2009), System Comics realizovao je jedno novo i drugačije ostvarenje.

Reč je o stripu koji je u potpunosti sastavljen od frejmova iz istoimenog animiranog filma (strip adaptaciju uradili su Goran i Jovan Rakić).

Zadatak nije bio lak, filmski način naracije nije baš uvek bilo lako pretočiti u pločastu formu strip table.

Elem, rezultat koji je sada pred ljubiteljima devete umetnosti omogućava onima koji su već gledali film da ga ponovo pročitaju, ali ovog puta bez vremenskog ograničenja koji im je ograničio sagledavanje svih detalja koje taj film krije.

Za one koji nisu gledali film, ovo će biti sjajan strip koji će ih, verovatno, ubediti da pogledaju i film.

I tako, film koji je nastao po motivima stripa, ponovo završava u stripu.

Autor, Aleksa Gajić objašnjava da ga je urednik u System Comicsu, Igor Marković nagovarao da urade strip sa frejmovima iz filma, ali da je on ostao pri razmišljanju da je filmu mesto na ekranu a ne na papiru.

Nekoliko godina kasnije on je doneo iz Francuske strip u tom fazonu – Appleseed, pa je Igor ponovo pokušao da progura svoju ideju.

Kako je Gajić tada radio punom parom na nastavku filma, sa radnim naslovom Technotise: Prorok 1.0, odbio ga je rečima da se ne živi od stare slave već od novih pobeda.

Trebalo je da prođe samo godinu dana da Gajić shvati da će svoju staru slavu morti da ostavi gde je i bila, u 2009, jer je, zbog finansijskih problema, morao da stane sa izradom filma.

Uporni Igor mu 2019, na desetogodišnjicu premijere filma, ponovo nameće svoju ideju.

Ali, tada je već imao plan.

Na teren su istrčala braća Jovan i Goran Rakić. I, nova varijanta Technotise: Edit i ja stripa oživela je, a napaljeni Aleksa Gajić uradio je i novu naslovnu stranu.

A kako je sve počelo?

Strip Technotise bio je jedan od nekoliko diplomskih radova studenata u klasi ilustratora Rastka Ćirića na Fakultetu primenjenih umetnosti.

„Kod tog stripa me je fasciniralo ono što me je fasciniralo kod svakog drugog do tada, a to je bila moć da se ispriča priča, da se pola sata ili sat kroz neku egzotičnu avanturu bude u nečijoj glavi. Klasično ispričana priča u formi strip albuma za mene je tada bio pravi izazov, za tako jedan veliki poduhvat trebao mi je samo jedan valjan povod: kad je došlo do rada na diplomskom radu, ukazao se valjan povod. Moj profesor Rastko Ćirić bio je oduševljen idejom: nacrtati 62 strane stripa u boji. Iako se od mene po zadatku očekivalo da uradim 14“, priseća se u jednom intervjuu Gajić. Album Technotise, koji su realizovali scenarista Darko Grkinić & Aleksa Gajić, premijerno je objavio Moro/System Comics, 2001. godine.

Drugo izdanje ovog stripa, koje je kao i originalno objavio beogradski System Comics (2009), obogaćeno je tvrdim koricama sa novom naslovnom stranom, a tu su i četiri novonacrtane table – kratka priča Kako su se upoznali Edit i Bojan.

Bonus je i desetak strana sa skicama, layoutima, crno belim verzijama tabli…

Iste godine nastaće i dugometražni animirani film Technotise: Edit i ja, koji traje čitavih 103 minuta. Režiju potpisuje Aleksa Gajić, muziku su komponovali Boris Furduj i Slobodan Štrumberger, producenti su Zoran Cvijanović, Aleksa Gajić (ko-producent), Milko Josifov (izvršni producent) i Aleks Nikolić iz Black, White & Green studija.

Glasove su posudili Nikola Đuričko, Jelisaveta Sablić, Nebojša Glogovac, Petar Kralj, Srđan Todorović, Sanda Knežević i Igor Bugarski.

Aleksa Gajić (Beograd, 1974), strip autor, ilustrator, reditelj i animator, diplomirao je na FPU u klasi profesora Rastka Ćirića, sa, sada već čuvenim, kolor strip albumom Technotise.

Od 1996. stalni je saradnik Politikinog zabavnika, a od 2000. radi za izdavačku kuću Soleil iz Francuske, kao crtač serijala Bič Božiji u kojem je po scenariju Valeri Manžen objavio šest kolor albuma, koji doživljavaju ogromnu popularnost u Francuskoj (pojedinačni tiraži svakog albuma gurali su do 50-ak hiljada primeraka) i Srbiji i bivaju prevođeni u SAD i u još nekoliko zemalja sveta.

Strip poemu Drako, koji je takođe uradio sa Valeri Manžen, u Srbiji je objavio (dve epizode u jednom tomu) System Comics krajem 2017.

Osim toga Gajić je autor i kratkometražnog animiranog filma Uspon i pad umetnosti.

Objavio je takođe i kolekciju kratkih, formalno inovativnih, stripova – U šrafovima, Skrepbuk, Pljosnati strip… Ilustrovao je više knjiga i časopisa sarađujući sa mnogim izdavačima i dizajn studijima.

Autor je manjeg broja muzičkih i ekonomsko propagandnih spotova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari