U prvom planu lik i delo E. A. Poa 1

Publikacija, koja zaljubljenicima u začudno i čudesno, već tradicionalno, donosi veliki broj priloga o savremenim i klasičnim ostvarenjima fantastične književnosti, Književna fantastika objavljuje se jednom godišnje kroz saradnju sajta za promociju fantastike Art-Anima.com i Kontrast izdavaštva, a njeni urednici su Dragoljub Igrošanac i Mladen Jakovljević.

Ovih dana pred čitaocima se pojavio i šesti broj dragocenog vodiča kroz fantastiku.

Centralno mesto časopisa posvećeno je esejistici, kritici, kao i prozi koja obuhvata visoke idejne, refleksivne, narativne i kontekstualne kvalitete. Najveći deo ovogodišnjeg, šestog izdanja Književne fantastike posvećen je autorima koji su svojim stvaralaštvom nesumnjivo doprineli da fantastika postane važan deo svetske književnosti.

U prvom planu su lik i delo Edgara Alana Poa, kome je simboličnim tematom posvećen novi broj, budući da se ove godine navršava 210 godina od rođenja i 170 godina od smrti spomenutog američkog pesnika, pripovedača i teoretičara. Tu su i tekstovi o Harlanu Elisonu, Kristoferu Marlou, DŽ. R. R. Tolkinu, H. DŽ. Velsu, ali i savremenim autorima japanske scene fantastike, kao i o poljskom piscu Jaceku Dukaju, autoru monumentalnog ostvarenja Led.

Kroz osvrt na strip serijal Providens, časopis se bavi poetikama dvojice osobenjaka i izuzetnih stvaralaca – pisca H. F. Lavkrafta i strip scenariste Alana Mura. U tekstovima o preplitanju književne fantastike i filmske umetnosti, govori se o uspešnosti Flanaganove adaptacije kultne knjige Ukleta kuća na brdu Širli DŽekson, kao i o prvoj adaptaciji jednog proznog horor dela u istoriji srpskog i jugoslovenskog filma, a reč je o Kadijevićevom filmu Darovi moje rođake Marije, rađenom prema istoimenoj priči Momčila Nastasijevića iz 1927. godine.

Kratkim pričama ovoga puta predstavljena su trojica pisaca mlađe generacije: Adrijan Sarajlija, autor velikog broja kratkih priča (i jednog romana), koji ima zavidnu reputaciju u Srbiji i regionu; Nikola Petrović koji dugi niz godina piše dela koja na uglednim domaćim konkursima ostvaruju najviše plasmane; a tu je i priča mladog francuskog pisca, Paskala Malosa, koji je ponikao pod snažnim uticajem frankofone škole nadrealizma i fantastike.

U časopisu je objavljen intervju sa jednim od najproduktivnijih domaćih pisaca današnjice, Miomirom Petrovićem, povodom njegovog distopijskog romana Black Light. Petrović govori o svom doživljaju tradicije distopijskog romana, suštinskim sličnostima futurističke i istorijske proze, uticaju ideologije na književnu scenu u Srbiji…

Kritički deo, kao i uvek, posvećen je probranim delima fantastike objavljenim tokom prethodnih godinu dana. Među njima je knjiga komentara Vampiri u Srbiji u XVIII veku, u kojoj je uz propratno tumačenje data na uvid zanimljiva kompilacija originalnih novinskih tekstova objavljenih u Austriji tokom prve polovine 18. veka o vampirskom pitanju na tlu Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari