
Period pre izbornog dana, kao i sam izborni dan na teritoriji Grada Niša, nije se umnogome razlikovao od istog perioda pre prethodnih izbora.
Razloge za takvo stanje treba tražiti u skoro nepromenjenim odnosima u vrhu državne vlasti i nespornoj moći koju vladajuća struktura ima i koju uspešno replikuje na lokalne strukture vlasti.
U konkretnom slučaju, okolnosti koje su prethodile parlamentarnim/lokalnim izborima 2020. godine, pandemija virusa Kovid 19, delimični bojkot izbora od strane opozicije, dodatno su uticale na predizborne uslove i tok same kampanje.
Sada već bivši gradonačelnik Grada Niša i član Srpske napredne stranke, Darko Bulatović, počeo je sa funkcionerskom kampanjom u februaru, kada izbori nisu ni bili zvanično raspisani, navodi CRTA.
Koristeći slogan stranke koji je kasnije korišćen u političkoj kampanji “Za našu decu”, Bulatović je promovisao svoj rad na društvenim mrežama, o čemu je izveštavano u lokalnim medijima.
Zloupotrebljavali su se javni resursi, humanitarna pomoć, privatnost birača, pa čak i usluge zdravstvene pomoći.
Primer za to su selektivna pomoć građanima od strane Gradske opštine Medijana i upotreba opštinskih vozila u svrhu raspodele i distribucije hrane i lekova ,,najugroženijim” građanima. Zatim, pretnje otkazom zaposlenima na odeljenju pulmologije KC Niš od strane načelnice tog odeljenja, kao i uslovljavanja zaposlenih od strane predsednika Gradske opštine Pantelej, Bratimira Vasiljevića.
Kako navode, vidljivost propagandnih materijala povećavala se srazmerno datumu održavanja izbora i uglavnom je Srpska napredna stranka bila najvidljivija. Najupečatljivija mesta za oglašavanje koja su bila korišćenja jesu bilbordi u samom gradu, kao i na prilazima.
Ono što je obeležilo kampanju i govor mržnje u Nišu jesu bakljade na krovovima zgrada, prilikom kojih su članovi Srpske napredne stranke skandirali uvredljive poruke opozicionim liderima.
Pored ugrožavanja bezbednosti stanara tih zgrada, pripadnici ove stranke su i epidemiološki izazivali rizik, jer su ta okupljanja bila aktivna u aprilu mesecu, dok je na snazi bila zabrana okupljanja, a broj obolelih od Kovid-a na vrhuncu.
Sam izborni dan protekao je uz već standardne nepravilnosti, kao što su pojava paralelnih spiskova, prisustva članova političkih stranaka ispred izbornih jedinica.
Konkretno, u Nišu, članovi Srpske napredne stranke su primećeni u užem centru grada ispred OŠ Učitelj Tasa, kako beleže izlazak svojih glasača.
Takođe, u ulici Dragiše Cvetkovića, Srpska napredna stranka je imala svoj štab za deljenje paketa kao nadoknade za siguran glas.
Skupštinu Grada Niša čine četiri političke grupacije, dok je sama izlaznost bila manja od 50 procenata.
Zahvaljujući spuštenom cenzusu, SNS-u i SPS-u na lokalnoj vlasti se pridružuju i bivši funkcioner URS-a i više drugih partija Branislav Jovanović, kao i Dragoslav Ćirković, nekadašnji predsednik opštine Medijana (DS), kroz grupu građana „Niš – moj grad“. Član Skupštine grada Niša biće i Šapiceva „Pravda za Niš“.
Doskorašnja šefica dopisništva RTS-a iz Niša, Dragana Sotirovski, sada visoka funkcionerka SNS-a i do nedavno predsednica Nišavskog upravnog okruga, izabrana je za gradonačelnicu Niša sa 56 glasova za i 5 protiv, čime je postala prva gradonačelnica u istoriji grada.
Za predsednika i zamenika predsednika niške Skupštine izabrani su Boban Džunić i Igor Novaković, naprednjak i socijalista, obojica hapšeni zbog navodne korupcije pre nekoliko godina.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Poštovani iz crte, zašto niste došli u Šabac na izbore da vidite zloupotrebu položaja vlast? Kako komentarišete da su svi Predsenici i zamenici na biračkim mestima bili iz jedne, vladajuće, partije, da opozicioni predstavnici nisu mogli bi da priđu glasačkom materijalu, a kamo li da broje glasove. Kada se izborni materijal prenosio u centralu ni tada nije bilo dozvoljeno opozicionim predstavnicima da budu uz birački materijal. Ne zna se od kojeg straha, valjda od praćenja, izborni materijal je u toku transporta do centrale prebacivan iz vozila u vozilo. Zbog čega ovakva manipulacijs voljom građana Šapca nije naišla na Vašu pažnju? Bojim se da je to zbog toga što ste se Vi svrstali uz jednu stranu, kupus opoziciju, a demokratija je za Vas potršna roba.
Da, zašto niste došli u Šabac da vidite kako birački materijal prati policija a iza policije kriminalci koje je angažovala Srpska napredna stranka i dok oni maltretiraju članove biračkih odbora, policija mirno sedi u svojim vozilima…
Ne treba izbaciti iz vida da su neki direktori skola insistirali da profesori nose namirnice starijim licima iako nisu clanovi stranke u vreme pandemije