Les: Velika Britanija vidi Srbiju kao ključnog partnera na Balkanu 1Foto: Medija centar

Stiče se utisak da je Velika Britanija identifikovala Srbiju kao svog ključnog partnera na Balkanu, nesumnjivo zato što može da vidi da je Srbija najmoćnija i najvažnija država u ovom regionu.

Ukoliko London želi uticaj na Balkanu, mora da neguje svoj odnos sa Beogradom, kaže za Demostat Timoti Les, vođa projekta „Studije dezintegracije“ Centra za geopolitiku Univerziteta Kembridž, komentarišući vojni sporazum Velike Britanije i Srbije, potpisan tokom prošlonedeljne posete ministra odbrane te države Bena Volasa Beogradu.

Naš sagovornik ukazuje da najnoviji sporazum „odražava dve geopolitičke činjenice“.

-Jedna je odbijanje Srbije da se pridruži NATO-u, što zatvara tu potencijalnu „rutu“ za saradnju, a druga je Bregzit, što znači da London više ne može da se angažuje sa Srbijom putem institucija EU. Umesto toga, UK mora da ispunjava svoje ciljeve u Srbiji na bilateralnoj osnovi, a Bregzit je dao šansu Londonu da tako čini, smatra Les.

Upitan kako komentariše tvrdnje londonskog lista Telegraf da jačanjem vojne saradnje Britanija zapravo pomaže Srbiji da se „odupre malignom ruskom uticaju“, sagovornik Demostata navodi: „Izjave o ruskom malignom uticaju su iskrene i pokazuju kako spoljnopolitički establišment u Londonu vidi Moskvu“.

-Produbljivanjem odnosa sa Srbijom, UK, bez sumnje, pokušava da „namami“ Srbiju da se distancira od Rusije. Ipak, Volas je naglasio da UK može da prihvati prijateljstvo Srbije sa Rusijom, nagoveštavajući tako da ovo nije jedini razlog za najnoviji vojni sporazum. Drugi mogući cilj jeste stabilnost na Balkanu, za šta je Srbija ključna. Odnosi između Ujedinjenog Kraljevstva i Srbije se možda nalaze na prekretnici. Ovaj odbrambeni sporazum usledio je nakon sporazuma o trgovini i ekonomskoj saradnji, potpisanog u aprilu, a Volasovu posetu pratile su tople reči o preobražaju Srbije od 1999, i simbolički napori da se oživi duh savezništva dveju država iz 20. veka, zaključuje Timoti Les.

Podsetimo, Ministarstvo odbrane Srbije i Ambasada Velike Britanije demantovali su pisanje Telegrafa da je cilj navedenog sporazuma pomoć Ujedinjenog Kraljevstva našoj državi da se „odupre malignom ruskom uticaju“.

Kako je listu Danas rečeno u britanskoj ambasadi u Beogradu: „Dokument potpisan prošle nedelje, prvi takve vrste od 2009.godine, je fokusiran na konsolidovanje i širenje trenutne bilateralne saradnje između ministarstava odbrane Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva. Dokument se bavi temama poput zajedničkog učešća naših država u međunarodnim mirovnim misijama. U ovom dokumentu nema nikakvog pomena bilo koje druge države. Naš ministar odbrane je tokom zvanične posete naglasio da Ujedinjeno Kraljevstvo poštuje vojnu neutralnost Srbije. Što se tiče naše politike prema Rusiji, ona je jasno predstavljena u javnom strateškom dokumentu „Integrisani pregled spoljne politike i odbrane““.

Sličnog tona bilo je saopštenje za javnost Ministarstva odbrane Srbije, u kojem se navodi da tokom posete Volasa „nije potpisan bilo kakav dokument u kojem se pominje Rusija, niti je Volas bilo gde to izjavio“.

Precizirano je da su tokom te posete posete potpredsednik Vlade i ministar odbrane Nebojša Stefanović i britanski ministar potpisali samo „Aranžman između Ministarstva odbrane Srbije i Ministarstva odbrane Ujedinjenog Kraljevstva o unapređenju saradnje u oblasti odbrane, u kojem se ne pominje Ruska Federacija“.

Kako je saopštio MOD: Predmet Aranžmana je razvoj bilateralne saradnje u oblasti multinacionalnih operacija, vojne obuke i obrazovanja, održavanje bilateralnih vežbi, razmatranje unaprepređenja saradnje u kopnenom i vazduhoplovnom domenu i sajber odbrani, unapređenje saradnje u oblasti ABHO (atomsko-biološko hemijska odbrana), jačanje mogućnosti za saradnju odbrambenih industrija i naučno-istraživačkih institucija, kao i međusobno pozivanje na godišnje vojne sportske manifestacije i takmičenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari