
„I Kosovo i Srbija identifikovali su integraciju u EU kao svoj strateški prioritet. EU očekuje od Srbije i Kosova da deluju u skladu s tim opredeljenjem“, naveo je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel u odgovoru na poslaničko pitanje u Evropskom parlamentu.
Borel je dodao da se „kao deo procesa pregovora o pristupanju EU, od Srbije očekuje da postepeno uskladi svoje zakonodavstvo i politike prema trećim zemljama s pravnom tekovinom i politikom EU“.
„U tom kontekstu, svaki diplomatski korak koji bi mogao dovesti u pitanje zajednički stav EU o Jerusalimu razlog je za ozbiljnu zabrinutost i žaljenje“, naglasio je.
Preseljenje ambasade iz Tel Aviva u Jerusalim, odnosno međusobno priznanje Kosova i Izraela, predviđeno je sporazumima koje su Srbija i Kosovo potpisali 4. septembra u Beloj kući sa predsednikom SAD Donladom Trampom.
U odgovoru koji je danas objavio Evropski parlament, Borel je naveo da su se predstavnici Srbije i Kosova sastali u Briselu neposredno nakon sastanka u Beloj kući (5-7. septembra 2020.) kako bi nastavili rad na sveobuhvatnom sporazumu koji se odnosi na sva preostala pitanja vezana za njihov odnos, u skladu s međunarodnim pravom i pravnom tekovinom EU“.
Visoki predstavnik EU podseća da je „dugogodišnji stav EU je da se u pregovorima mora naći način za rešenje statusa Jerusalima kao buduće prestonice obe države i da se moraju ispuniti težnje obe strane“.
Borel je naveo da je „Srbija stala uz Deklraciju visokog predstavnika u ime EU od 15. avgusta“ i da je „u zaključcima iz 2017. Evropski savet podvukao da je stav EU o Jerusalimu neporomenjen“.
„Pitanje Jerusalima je pitanje konačnog statusa. U skladu sa rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 478 iz 1980, koja poziva sve članice UN da svoje ambasade presele u Tel Aviv, sve ambasade država članica EU, kao i Delegacija EU u Izraelu, nalaze se u Tel Avivu“, dodao je Borel.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Ne samo EU nego i gradjani Srbije ZAHTEVAJU da se Ambasada Srbije ne premesta u Jerusalim. Izrael je priznao albansku paradrzavu na Kosovu, povredio je interese Srbije i Srbija nije duzna da bilo sta dalje radi a sta nije u interesu Srbije. Normalna drzava bi proterala ambasadora Izreala a ne jos i nagradjivala Izrael. Mozda je premestanje Ambasade interes Vucica ili Izraela ali Srbije nije.