Mesić: Šešelj je "trn u peti" Beogradu 1Foto: EPA/ VALDRIN XHEMAJ

Da sam bio u delegaciji Hrvatskog sabora, ne bih napustio Beograd zbog najnovijeg ekscesa Vojislava Šešelja, jer su mu tako dali na značaju, što Šešelj upravo i želi da postigne svojim izgredima.

Namera Šešelja je da isprovocira i da pravi zbrku između naše dvije zemlje. Ja bih da sam bio na mjestu hrvatske delegacije Šešeljevo ponašanje naprosto ignorirao, njemu ne treba nikako davati na važnosti, kaže za Danas Stjepan Mesić, bivši hrvatski predsednik, komentarišući prekjučerašnji incident sa gaženjem hrvatske zastave na ulazu u srpski parlament „u režiji“ lidera Srpske radikalne stranke.

Mesić ocenjuje da je Šešelj „problem Srbije, a ne Hrvatske“.

– Ako zbilja želi ući u EU, Srbija mora da riješi probleme sa susjedima, uključujući Hrvatsku. U tom kontekstu, za Srbiju su nezgodni incidenti koje pravi Šešelj. On pravi neugodnosti Srbiji i može se reći da je „trn u peti“ vlastima u Beogradu. Ono što on čini ne treba da nas čudi jer je poznato šta je sve radio u sudnici Haškog tribunala“, ističe naš sagovornik.

Mesić smatra da uprkos činjenici da je „izuzetno loše“ to što radi Vojislav Šešelj, ponašanje lidera radikala neće uticati na odnose Srbije i Hrvatske na duži rok.

Upitan kako komentariše odbijanje srpske ambasadorke u Hrvatskoj da primi protestnu notu Zagreba zbog incidenta koji je izazvao Šešelj, Stjepan Mesić kaže da je u diplomatiji praksa da se protestna nota prima kada se neka država oseća krivom zbog nekog događaja, a u ovom slučaju Beograd je ocenio da „ničim nije pridonijeo“ ekscesu.

– To je bila procjena srpske ambasade, koja smatra da nema potrebe da objašnjava ponašanje Šešelja i ja tu procjenu ne bih dalje komentirao, navodi Mesić.

Kolinda Grabar Kitarović: Potrebna je kazna

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović ocenila je da su odnosi Hrvatske i Srbije sada narušeni. Srbija sada mora utvrditi da li je Šešelj zaista učinio to što kaže da jeste. U slučaju da se utvrdi da je zaista gazio zastavu RH, trebao bi ga adekvatnog kazniti. A kazna za takva dela u Srbiji je tri meseca zatvora ili novčana, rekla je Kitarovićeva, preneli su mediji. Kitarovićeva je izrazila nadu da to neće izazvati dodatno verbalno nasilje, te da neće biti drugih posledica. Rekla je da ne zna ko je srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću rekao da je tokom njegovog boravka u Hrvatskoj zapaljena srpska zastava, te dodala da to nije tačno, što, kako je kazala, može da potvrdi i Ambasada Srbije u Hrvatskoj.

Brnabić: Plenković mi se nije javio na telefon

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da joj se hrvatski premijer Andrej Plenković nije javio kad ga je zvala zbog incidenta. Negativno sam iznenađena izjavom Gordana Jandrokovića, koji kaže da se o izjavama mene i predsednice Skupštine Maje Gojković može polemisati, izjavila je Brnabić za TV N1, ističući da je u saopštenju najoštrije osudila incident, te da nije mogla direktno da reaguje zato što nije bila u Srbiji. Mislim da je bila pogrešna odluka da se prekine poseta, Hrvatska ima pravo na takvu odluku, ali mislim da je bilo mnogo bolje da smo nastavili razgovore, rekla je Brnabić. Pokušala sam telefonom dobiti premijera Plenkovića, on mi se nije javio. To nije dobar signal. Srbija ostaje otvorena za suradnju s Hrvatskom i regionalnu saradnju. Ne postoji drugi način za napredak regiona, poručila je premijerka. Ona je istakla i da njena izjava ne može biti jasnija, i da u njoj nedvosmisleno i direktno osuđuje ponašanje Šešelja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari