
Prema rečima Milice Rakić Andrić, novinarke portala Kossev, to bi u praksi trebalo da znači da će samo KOSTT biti nadležan za snabdevanje Severa energijom, što je do sada radio i EM preko trafostanice u Valaču.
– Da li je to zaista i tako, građanima na Severu to niko iz Srbije nije objasnio. Iz Kancelarije za KiM poslednjih dana stizale su samo tvrdnje da će struje biti, ali ne i odakle će ta struja od sada dolaziti kao ni bilo kakva informacija o statusu sporazuma o povezivanju KOSTT-a i evropske mreže operatora ENTSO-e. Podsetila bih da je upravo taj sporazum i članstvo Kosova u ENTSO-e dogovoreno sporazumom o energetici, ali je njegova primena bila uslovljena licenciranem kompanije Elektrosever i EPS trgovina koje bi na Kosovu funkcionisale kao ćerke firme EMS-a. Do licenciranja ovih kompanija nije došlo, što je i jedino što je Kancelarija za KiM potvrdila, ali je uprkos protivljenju Srbije, sporazum o povezivanju KOSTT i ENTSO-e odobren unutar Regulatorne grupe za kontinentalnu Evropu aprila ove godine. Isti taj pokušaj Srbija je blokirala novembra 2018. a šta se od onda do aprila ove godine promenilo pa je on sada odobren, takođe nije poznato – objašnjava Milica Rakić Andrić za Danas.
Kako dodaje, Sporazum o energetici je, prema njenoj oceni, i najopskurniji kada su informacije za javnost u pitanju, što zbog toga što tema zahteva dosta stručnih informacija, ali i zbog osetljivosti.
– Što se plaćanja računa za struju na severu Kosova tiče, to je tačno, velika većina građana račune za struju ne plaća i to baš zato što nije poznato kome se struja plaća. S jedne strane, nama račune dostavlja Elektrokosmet, a većina njih su paušalni jer ni satovi za očitavanje energije nisu ispravni, dok kosovski KEDS ne dostavlja račune, iako Kosovo tvrdi da trošimo struju sa Kosova, odnosno Obilića. Srpska strana, s druge strane, navodi da struja za Valač dolazi preko Novog Pazara i, prema našim saznanjima, upravo to će od juče biti nemoguće. Stručnjaci iz te oblasti kažu da retroaktivna naplata nije realna baš zato što se ne zna koliko je struje sa koje strane utrošeno. Tako da je moja pretpostavka da će se struja samo od januara plaćati kosovskom KEDS-u – zaključuje sagovornica Danasa.
Danas je imao uvid u jedan od računa koji su sporadično stizali građanima severnog Kosova, iz avgusta 2019. godine, gde je označen dug od 416.432 dinara, plus dug od 72.000 za energiju utrošenu do 2012. godine.
– Sada je režim konačno promenjen i Srbija je bila prinuđena da „otpiše“ distribuciju struje na severu Kosova jer je kosovska elektroprivreda ujedinjena i osamostaljena od srbijanske elektroprivrede, pa će se u skladu sa tim primeniti i režim plaćanja. Kosovo je do sada bilo vezano isključivo za Elektrodistribuciju Srbije, a nedavno je pušten u rad dalekovod, od 400 megavata, sa Albanijom. On je vezan za evropski sistem, koji automatski reguliše snabdevenost strujom i napon sa dve strane, čime je ujedno postalo autonomna jedinica sistema – kaže za Danas Škeljzen Malići, kosovski publicista i analitičar.
Prema njegovim rečima, u aprilu 2020. Kosovo je potpisalo sporazum za stvaranje regionalnog saveza za distribuciju energije sa Albanijom, napustivši raniji sistem u kojem su bili Srbija, Crna Gora i Severna Makedonija.
– Projekt je finansirala Nemačka. I dalekovod i tu reorganizaciju. Ranije je Srbija ucenjivala Kosovo i odbijala da „prebija“ račune za potrošnju struje, jer je sever Kosova smatrala delom svog sistema – navodi Malići.
Rama: Istorijsko dostignuće
Albanski premijer Edi Rama bio je juče u dispečerskom centru dalekovoda za snabdevanje struje između Kosova i Albanije. Rama je rekao da je to istorijsko dostignuće na koje se čekalo od 2010. Više stranaka i udruženja (Narodna stranka, Narodni slobodarski pokret, Oslobođenje) juče je ocenilo da je vlast u Beogradu „izdala“ i „prevarila“ srpske građane na Kosovu, predajući i „trafostanicu Valač“. P. D.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Ne placas struju ,vodu ,komunalije duple plate , pa sto ne bi glasali za vlast uvek?
Hoće sada da nam stiže normalan račun za struju? Da li su „državni“ mediji izvestili o energetskom otcepljenju Kosova? Šta će biti sada sa farmama bitkoina?
Bas zanimjivo, Nemacka je glavni sponzor i finasijer izdvajanja teritorije Kosova iz elektro- sistema Srbije (i ne samo elektro-sistema), aplauzi i odusevljenje albanskih nacosa i njihovih simpatizerki… Bas kao da smo se prebacili u vreme II svetskog rata, Hitlera, SS divizije Skenderbeg, saradnika okupatora…
Kako li sam propustio ovu vest na nacionalnim frekvencijama?? Verovatno je bila aktuanija vest da je neko pretio nasem prvorodjenom?
Ја сам са КиМ, али не из Митровице и околине, нисм платио струји и исекли ми спој. Па мало сам љубоморан како неко годинама неплаћа ништа. Србија нема увид шта се заправо дешава на КиМ је у област Горе неки предузимач гради бране и мини хидроцентрале конфискује по неким законима приватне поседе у име државе Косово. Хоћу да Србија уочи да није само К. Митповица Србија већ да је та граница где већ … Кад се виде интересовања долази ми да су Срби који су годинама били апсолутна власт на КиМ хтели републику Косово, а она се преточи у државу ј……
Ministarka Mihajlovic dize prasinu oko Srbijagasa a u isto vreme stoje nereseni problemi sa elektro mrezom na severu tzv Kosova.Da li se tako resavaju problemi u energetici?
Bitno je da se ode u Brisel da se manekeniše…
Tacno je da na Severu srbi nisu platili struju, a na jugu svi gradjani su platili do centa, tacno je da na severu nisu platili porez a ni penzijski fond pa ce na kraju imace problema u vezi penzije sigurno. Kosovo je uvek snadbevao strujom sa stanovnike Kosova na severu a za uzvrat nisu dobili nista. U Evropi nemoze uci sa takvim slucajevima nepostovanja zakona. Mislim da ovo je dostignuce pregovaraca u oci pripremanje za ulazak u EU. Mislim da EU nedozvolava nikome clanstvo sa takvom praktikom. Sve ce biti na svoja mesta korak po korak.
@pravda
Albanci sa Kosova DECENIJAMA nisu placali struju, racune i poreze. Albanci u tzv. „presevskoj dolini“ DECENIJAMA ne placaju struju, racune i poreze. Lekcije o zakonima, pravdi, evropkim vrednosti drzi nekome ko vas ne poznaje. I jos nesto, EU ne dozvoljava clanstvo za nepriznate protektorate, ni vize vam jos nisu ukinuli, tako da…
… tacno je da na severu nisu platili porez a ni penzijski fond pa ce na kraju imace problema“… E, nije tačno. Svi što primaju plate u prosveti, zdravstvu i državnoj upravi su u sistemu PIO Srbije i čak su u povoljnijem položaju od ostatka Srbije jer primaju uvećanu platu za 50%. Npr. bez pislednjih uvećanja su medicinske sestre primale preko 70.000 dinara…
Pa i Albanci nisu ništa plaćali od računa državi Srbiji pa na kraju dobiše državu.
Sta kaze ministarka Mihailovic,ili samo stoji ispred ogledalca i pita ogledalce ogledalce moje na svetu najlepsi ko je a za EPS me zaboli uvo vazno da ona juri Bajatovica a sto je izgubila trecinu EPSa to nije vazno samo da je ona lepa TRBAL BI POD HITNO DA PODNESE OSTAVKU