Noje cirher cajtung: Tači podbada, a zna i koga i zašto 1Foto: EPA-EFE/VASSIL DONEV (arhiva)

Hašim Tači podbada, a zna i koga i zašto, piše švajcarski „Noje cirger cajtung“. Istovremeno, jedan austrijski dnevnik piše da ROSU na severu Kosova zapravo radi za Ukrajinsku tajnu službu.

U Noje cirher cajtungu čitamo: „Kao bivši šef gerile, kosovski predsednik dobro poznaje taktiku podbadanja. Prošle nedelje je podbo dvaput. Najpre je rekao da bi Beograd trebalo da zaboravi na dogovor o formiranju zajednice srpskih opština, da od toga nema ništa.

Kooperacija opštinskih jedinica naseljenih Srbima je 2013. pod nadzorom Brisela regulisana ugovorom. Ona je trebalo da otvori vrata normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Nešto docnije, usledila je druga Tačijeva psina: u Krumu, mestu na severu Albanije, publici koja mu je aplaudirala obratio se rečima: ’Drugovi, uskoro ćemo živeti u jednoj državi koja se sastoji od Kosova i Albanije’. Posle je precizirao da je, s obzirom na propalu integraciju u EU, ujedinjenje dvojih zemalja prirodna reakcija“, piše novinar švajcarskog lista Andreas Ernst.

„Koga Tači time hoće da provocira? Ne Srbe – ili bar ne njih u prvoj liniji. Predsednik Vučić je Tačijevu izjavu prokomentarisao relativno uzdržano. Srbija će znati da reaguje, rekao je neodređeno. Prema srpskom tumačenju, Kosovo je srpska teritorija, a proglašenje nezavisnosti 2008. je ništavno. Provokacija nije upućena Beogradu, već Briselu i Berlinu.“

Razmena teritorija?

Noje cirher cajtung: Tači podbada, a zna i koga i zašto 2
Foto: EPA-EFE/VASSIL DONEV

„Ona se sastoji u tome što Tači odbacuje sporazum o normalizaciji sa Srbima i na dnevni red postavlja projekat velike Albanije. Zajednica srpskih opština je bila jezgro proširene autonomije za kosovske Srbe, koji bi se zauzvrat podvrgli kosovskom pravosuđu. Ali, zajednica je tokom godina ostala samo mrtvo slovo na papiru. Najviši sud Kosova je proglasio protivustavnom, a u javnosti se na nju gleda kao na trojanskog konja Beograda koji i dalje hoće da se meša. Tako je proteklo pet godina, a ni Brisel ni Berlin se nisu ozbiljno starali o sprovođenju sporazuma. A onda je došao novi predlog, prvi put od samih pogođenih Kosovara i Srba.“

Autor članka objašnjava da je reč o predlogu o razmeni teritorija, te kako je Berlin posle kraćeg razmišljanja rešio da to proglasi za tabu, tako da sada „ni zajednica srpskih opština, ni razmena teritorija nisu više u ponudi“.

Od goluba do jastreba

„To što sada Tači vadi iz rukava staru kartu sa velikom Albanijom, nije iznenađenje. Pokušajem da sa Vučićem napravi dil o razmeni teritorija bio je veoma rizičan. Odbijanje u Berlinu i slaba podrška iz Brisela, ali i otpor Srpske pravoslavne crkve i mnogih njegovih unutrašnjepolitičkih protivnika, načinili su od njega gubitnika. A protiv toga pomaže samo jedno – kao što je možda sebi rekao – da se od goluba pretvori u jastreba. Ili, bolje reći, u dvoglavog orla koji se vinuo sa Kosova i zagledao u daljine, sve do albanske jadranske obale.“

„To nije dobro. Taj razvoj situacije je potpomogla, ako ne i izazvala, nepokretnost zapadnih menadžera konflikta. No, da li je on realna opasnost? To vrlo zavisi od toga hoće li se evropska integracija na Zapadnom Balkanu nastaviti narednih godina. Ako to bude slučaj, EU će moći da Prištini i Beogradu postavi obavezujuća pravila kojih će morati da se pridržavaju pri promeni granica. Ako to bude značilo da ne samo oni koji su direktno pogođeni, već i čitava država, moraju da daju svoju saglasnost, onda će biti sačuvane i granice Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine. Ako proces integracije bude stao, neće ugovori EU biti oni koji postojeće granice čine propustljivim. Za to bi se pobrinuo etnički nacionalizam. I to kao prirodna reakcija na neinteresovanje Evrope, Tačijevim jezikom rečeno“, piše Andreas Ernst za Noje cirher cajtung.

Uloga Ukrajine na Kosovu

A austrijski dnevnik Majnbecirk (Baden) piše o racijama koje je ROSU sprovela na Severu Kosova. „Kosovski premijer Ramuš Haradinaj saopštio je da se radi o policijskoj raciji protiv organizovanog kriminala i da je bilo neophodno uhapsiti osobe koje su učestvovale u ubistvu albanskih policajaca. Valja primetiti da su Kosovari pri izvođenju tih operacija imali podršku međunarodnih partnera. Među snagama bezbednosti koje savetuju Prištinu nalazi se i Služba bezbednosti Ukrajine (SBU). O detaljima kooperacije između Kosova i Ukrajine jedan pripadnik SBU pripoveda na svom „Telegram“-kanalu.“

„Prema njegovim rečima, Kijev ispituje informacije o Srbima koji su učestvovali u ratu u Ukrajini i pokušava da ih poveže sa događajima na Severu Kosova. Agent SBU pri tome objašnjava i da je ta služba mogla da izmeni ili lažira podatke o Srbima da bi ih Priština smatrala sa ruske agente koji podstrekuju konflikte u regionu. Razmena informacija sa Kijevom je za Albance opravdanje za operacije na srpskim područjima a SBU sa svoje strane hoće da pokaže još jedan dokaz za međunarodne zločine Kremlja i da novom predsedniku pokaže svoj profesionalizam.“


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari