
Na panelu pod nazivom Povećavanje napora u pravcu transformacije regiona radi napretka na putu evropskih integracija, u organizaciji Saveta za regionalnu saradnju (RCC), stručnjak za regionalnu saadnju i proširenje EU Sanjin Arifagić rekao je da su svi u regionu „frustrirani brzinom“ napretka ka EU, da mnogi transformaconi procesi na Zapadnom Balkanu traju znatno duže od očekivanog, i kao primer naveo to što se u 2019. godini i dalje govori o privatizaciji.
Direktorka za Zapadni Balkan pri Generalnom direktoratu Evropske komisije za politiku prema susedima i pregovore o proširenju Henoveva Ruis Kalavera kazala je da nijedna zemlja neće ući u EU dok ne bude spremna za to, dok ne bude imala nezavisno sudstvo.
Kazala je da u potpunosti razume da su građani regiona umorni pošto ne vide perspektivu brzog napretka ka Uniji.
Ministar spoljnih poslova Slovenije Miro Cerar kazao je da Ljubljana snažno podržava proširenje EU na Zapadni Balkan i ocenio da je za napredak regiona ka Uniji potrebno hitno rešavanje nerešenih pitanja iz prošlosti.
Glavni pregovarač Crne Gore u pregovorima s EU Aleksandar Drljević ocenio je da EU treba da uvaži napredak u reformama Severne Makedonije i Albanije i upozorio da će u suprotnom entuzijazam u regionu opasti.
Predsednik Upravnog odbora beogradskog Centra za evropske politike Srđan Majstorović rekao je da Evropska komisija „radi odličan posao“, ali da zemlje članice EU odlučuju o daljem napretku kandidata za članstvo u Uniji.
On je ocenio da bi zemlje regiona trebalo bolje sebe da predstavljaju u evropskim prestonicama i dodao da političari sa Zapadnog Balkana treba da pokažu više uzajamnog poštovanja.
Na panelu su objavljeni i rezultati najnovijeg istraživanja javnog mnjenja i mišljenja privrednika Balkanski barometar (BB), za 2019. koje je prvi put pokazalo da je podrška evrointegracijama u regionu premašila 50 odsto.
Balkanski barometar (BB) je godišnje istraživanje javnog mnjenja koje sprovodi RCC, sakupljajući i analizirajući podatke od građana i kompanija Zapadnog Balkana, o tematskim oblastima kao što su zaposlenost, trgovina, investicije, korupcija i druge.
Berlinski proces je diplomatska inicijativa nemačke kancelarke Angele Merkel, pokrenuta 2014. godine s ciljem da se podrži mirna, stabilna i demokratska budućnost Zapadnog Balkana, da se unaprede regionalna saradnja i evrointegracije regiona.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Aha.
„Djekna jos nije umrla, a kada ce, ne znamo, …!“
ali kod nas nikada nije ni bilo ni pokušaja smanjenja korupcije. Državni službenici imaju lepezu članskih karata, a kod nas sve funkcioniše po principu „Budi naš, pa radi šta znaš.“. Od najsitnijeg birokrate pa nadalje, ne verujem da bi 2% državnih službenika prošlo unakrsnu proveru imovine i prihoda.
Jedini spas za zemlje Balkana je da sto pre postanu deo EU.Jer u protivnom najvece srete imace Evropa,zbog nedvosmislenog uticaja Amerike i Rusije.Evropi u ovom momentu nije potreban nestabilan Balkan koji svakog trenutka moze ekalirati u nesto gore.
Истина, Вељко, али јој нестабилнија Европа треба још мање од нестабилног Балкана…
Кад се крећеш брзином од тачно 0 km/h, сваки политичар може мирне душе да изјави да се крећеш у правом смеру….