Šešelj: Bila bi kosmička pravda da Tadić bude izručen SAD zbog paljenja ambasade 1Foto: Fonet/Božidar Petrović

Srpska radikalna stranka podnela je Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o potvrđivanju ugovora sa SAD o izručenju, budući da se tim aktom Srbija stavlja u neravnopravan položaj, rekao je Vojislav Šešelj, lider radikala na konferenciji za novinare.

On je dodao da SRS podnošenjem inicijative Ustavnom sudu „čini nešto što treba da spase doslednost našeg pravnog poretka i čast i ugled Srbije“.

Prema njegovim rečima SRS je u podnetoj inicijativi obrazložila zašto se na ovaj način Srbija stavlja u neravnopravan položaj, navodeći konkretno odredbe Ustava koji su u koliziji sa ovim Zakonom, koje je vladajuća većina usvojila bez razmišljanja.

“Kao razloge osporavanja naveli smo pravnu nesigurnost, protivpravno ponašanje i kao najvažnije, retroaktivnu primenu u odnosu na krivična dela izvršena pre stupanja na snagu ovog sporazuma, što se odnosi i na krivična dela izvršena u prošlom i pretprošlom veku, od kad postoje dve suverene države“, kazao je lider radikala.

Podsećajući na slučaj paljenja ambasade SAD u Beogradu 2008. godine, Šešelj je ocenio da u slučaju da sporni zakon ostane na snazi, SAD mogu zatražiti od Srbije „izručenje Borisa Tadića, Vojislava Koštunice i Tomislava Nikolića“ koji su kako je rekao, „odlučili da američka ambasada bude zasuta kamenjem“ posle mitinga „Kosovo je Srbija“, iako je do paljenja ambasade došlo spontano.

„Bila bi to kosmička pravda da nakon što je Hagu isporučio Stojana Župljanina, Radovana Karadžića, Ratka Mladića i Gorana Hadžića, Boris Tadić bude isporučen SAD i da ostatak života provede u nekoj američkoj robijašnici. Ali kada razmatramo pravne probleme moramo da apstrahujemo činjenicu o kojim se pojedincima radi da bi se pravni principi odnosili na sve građane“, rekao je Šešelj.

Govoreći o ubistvu trojice braće Bitići, lider radikala je kazao da uskoro nastupa zastarelost za taj slučaj u kome, kako je ocenio, ne može biti reči o ratnom zločinu jer se ubistvo nije dogodilo u vreme ratnih dejstava.

„Kada je potpisan Kumanovski sporazum i okupacione snage ušle na Kosovo i Metohiju, prestala su ratna dejstva. Ako se ne varam, braća Bitići su ubijena posle ukidanja ratnog stanja i njihovo ubistvo nema nikakve veze sa ratom. To su obična ubistva stranih državljana, možda iz nehata, možda iz mržnje a možda su hteli da ih opljačkaju“, rekao je Šešelj i dodao da se ne protivi da odgovorni za ta ubistva budu otkriveni ali je dodao da oni mogu biti procesuirani „samo pred srpskim sudovima“.

On je ocenio i da dok se u Americi ne osude akteri bombardovanja Srbije zašto bi Srbija bilo koga osudila za ubistva trojice američkih državljana koji su, kako je naveo, pripadali razbojničkoj bandi koja je preko Atlantika došla u Srbiju da ubija srpski narod.

“Oni bi u najboljem slučaju mogli imati status plaćenika koji su u ratovima u Africi i Aziji odmah streljani jer su učestvovali u tuđem ratu. Ja ih ne bi streljao, ali bi još robijali u Zabeli ili Sremskoj Mitrovici“, zaključio je Šešelj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari