
Naši izvori tvrde da je takav zahtev naveden u zajedničkom dokumentu triju stranaka o učešću u međustranačkom dijalogu o unapređenju izbornih uslova, koji bi trebalo da se vodi pod okriljem Evropskog parlamenta.
Kako saznajemo, navedene opozicione partije traže da to ministarstvo čine nestranačke ličnosti, kako bi naredni izbori bili fer i pošteni.
U tom kontekstu, tvrdi da se da SSP, DS i PSG predlažu da se imenuje zvaničnik, u okviru posebnog ministarstva za izbore, koji bi postarao da bude sprečen pritisak na zaposlene u javnoj upravi i preduzećima da glasaju za vladajuću stranku. (Reč je o takozvanim „kapilarnim glasovima“ gde su zaposleni uslovljeni radnim mestom i produženjem ugovora time da nabave i donesu određen broj kapilarnih glasova za vladajuću partiju i njenog lidera.)
Ostali zahtevi odnose se na profesionalizaciju izborne administracije, te zabranu funkcionerske kampanje (korišćenja državnih resursa u stranačke svrhe), o čemu je naš list već pisao, ali i na „otvaranje“ medija za kritičare vlasti.
Spekuliše se da tri pomenute stranke traže da se izmeni uređivačka politika informativnih emisija javnog servisa, te da se uvede novo, nezavisno telo za nadzor medija, koje bi zamenilo Regulatorno telo za elektronske medije (REM), koje se smatra nekredibilnim u očima opozicije.
To novo telo mogla bi da imenuje Narodna skupština.
Takođe, izvori Danasa tvrde i da se ne odustaje od zahteva za razdvajanje narednih parlamentarnih od predsedničkih izbora.
Dokument sa zahtevima triju stranaka u vezi sa razgovorima vlasti i opozicije poslat je državnim zvaničnicima, ostalim opozicionarima, ali i evroposlanicima.
Kako nezvanično saznajemo u Briselu, još nije poznato kada će biti obavljen novi telefonski razgovor predsednika srpskog parlamenta Ivice Dačića i šefa Spoljnopolitičkog odbora EP Dejvida Mekalistera, na temu međustranačkog dijaloga u Srbiji.
Tanja Fajon, šefica Delegacije EP za odnose sa Srbijom, izjavila je TV N1: „Očekujem sledeće nedelje novi razgovor Ivice Dačića i Dejvida Mekalistera, mi paralelno razgovaramo u Evropskom parlamentu i razmatramo sledeće korake. Interes je da dijalog počne što pre, treba da radimo na reformama, Srbija nije otvorila nijedno poglavlje, moramo da pospešimo proces. Dijalog je bitan i nadam se optimsitičnom početku godine“, navela je Fajon, za koju se očekuje da će ponovo biti posrednica u međustranačkom dijalogu u našoj državi, uz Vladimira Bilčika, izvestioca EP za Srbiju.
Mada glavne poslaničke grupe u EP (Evropska narodna stranka, socijalisti i demokrate, liberali i Zeleni) ne kriju da žele da se diskusije o izbornim uslovima u Srbije što pre počnu, diplomatski izvori Danasa iz EU tvrde da „nikakav okviran rok još nije pomenut“, kao i da bi ti razgovori „u najboljem slučaju mogli da počnu u martu, nakon što bude izglasana konačna verzija Izveštaja Vladimira Bilčika o situaciji u Srbiji“.
Dokumenti u pripremi
Na svom dokumentu, koji se očekuje do kraja meseca, radi i Skupština slobodne Srbije, uz pomoć Narodne stranke i Dveri. Uslove, bazirane na merama koje predlaže CRTA, najavila je i grupa partija i pokreta kojoj su SDS, Nova stranka, DSS, Inicijativa Ne davimo Beograd, Zelena stranka, udruženje 1 od 5 miliona, Marko Bastać ispred KLIP-a, Lokalni front… Kako je krajem decembra saopštila ova grupa, na onlajn sastanku podržana su sledeća načela: „Za poštene izbore neophodna je ravnopravnost učesnika u kampanji, za poštene izbore neophodna je ravnomerna medijska zastupljenost, za slobodne izbore neophodno je da postoji sloboda izbora i jednako biračko pravo, za slobodne izbore neophodno je da izborna prava budu zaštićena, za integritet izbornog procesa ključna je uloga izborne administracije.“
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
I društvo ljubitelja cveća i akvarijumskih ribica bi htelo.Pošto niste parlamentarni tj niko vam ne veruje piši propalo.Vama i onako noje cilj narod već kasa i vlast.Kad ste posetili nekog kog izbacuju iz stana,sa posla ?
Kod nas je zlatno doba, nema izbacivanja sa posla i iz stana, gde si to čuo?
Joj što se ismejah jutros na prazan stomak , zabole me!
Šta je to čudno? Pa, sledeći zahtev im je ministarstvo za malverzacije i provizije, a već imaju kandi-data za ministra, Don Djidolarosa.
Opoziciji je vecito potreban posrednik u resavanju svih gorucih pitanja,koja ih muce.
A kada cete vec jednom stati na svoje noge i use i u svoje kljuse.
I ako izgubite na sledecim izborima,molimo vas ako moze bez sledecih opravdanja:Pokradeni smo, nisu bili fer,Evropa je na strani Vucica…
Ispucali ste sva opravdanja,moracete smisliti nova.
I ne zaboravite da je BG samo glavni grad dok je drzava od Horgosa do Dragasa.
Sve razumem, ali zahtev za razdvajanje parlamentarnih i predsedničkih izbora ne mogu. To nije traženje boljih uslova, već traženje najlakšeg načina da se pobedi, iako se u toj situaciji ništa ne radi protivzakonito.
U svim normalnim evropskim zemljama, (što Srbija svakako nije), parlamentarni i lokalni izbori su vremenski razdvojeni, na po dve godine. To itekako jeste bitan uslov za izbore, jer se ovako koriste Vučićevo ime i parlamentarni izbori, da bi se poboljšao rezultat i rejting SNSa, na lokalu, koji je mnogo lošiji od rejtinga na republičkom nivou, naročito u Beogradu i gde lokalnu vlast vrše razni lokalni SNS šalabajzeri, kojima realno, niko ne bi poverio ni dve ovce na čuvanje! E, ako ti to ne razumeš, onda si ili u dilu sa vlašču (što je odavno očigledno) ili si zalutao na ovaj portal!
Najgore je sto smo uopste dospeli u situaciju da covek poput Vucica bilo kome pozajmljuje svoje ‘casno ime’. Dalje ne moze.
Ovo već postaje tragikomično da ova „koalicija“ koja nije smela da izađe na izbore 2020 jer nebi zajedno dobili 3 procenta glasova postavlja uslove za izbore.. Još im samo fali da dodaju muzičku želju i koliko da dobiju mesta u parlamentu bez iakvih glasanja nego samo zato što traže
Čoveče, dokle ide ovo zapomaganje opozicije i traženje od „dželata“ da bude nežan kad im bud „odsecao glavu“. Režimska hobotnica „sve trči“ da formira ministarstvo za izbore. Pa da su hteli išta da urade po tom pitanju, uradili bi (osim marketinško-kozmetičkih izmena i „patki“). Pa ne bi imali dva ministra bez portfelja da im je stalo do demokratije, izbora, vladavine prava, etc. Preče im je udomljavanje zaslužnih kadrova. A opoziciji je bolje da prestane sa ulogom Kalimera. Manje patetično će zvučati.
Koja ordinarna glupost, ministarstvo za izbore??? Da li su oni normalni? A, da, koja Demokratska stranka, ima ih vise? Vi, koji ste vanparlamentrane stranke i koje bi mozda, kazem, mozda zajedno presli jedva cenzus, postavljete uslov? Jos jedna, ordinarna, glupost.
Dogovoreno Djiki
Vi Pravite Ministarstvo
Samo da Ministri budu iz SNSa
Moze
Izgleda da Stranka slobode i pravde – SSP, Demokratska stranka – DS i Pokret slobodnih građana – PSG nisu dobro pročitali član 10. Zakona o vladi u kome između ostalog piše; »da sastav i broj članova Vlade određuje Narodna skupština pri svakom izboru Vlade, na predlog kandidata za predsednika Vlade.«. Dakle, da bi se realizovalo formiranje posebnog ministarstva za izbore, kako predlažu SSP, DS i PSG morala bi trenutna Vlada da podnese ostavku, da bi tek onda Narodna skupština na predlog kandidata za predsednika nove Vlade mogla da donese odluku o formiranju ministarstva za izbore. Zato predlažem SSP, DS i PSG da malo smanje »apetit« i da ne traže »preko hleba pogaču« već da zahtevaju uslove koji će dobiti podršku kako EK tako i EP. Tu pre svega mislim; »da ime predsednika Srbije ne može da bude u nazivu izborne liste SNS«, kao i »da predsednik Srbije mora da poštuje 115. član Ustava Srbije, što znači da ne sme da koristi funkciju predsednika za pridobijanje glasova za stranačku listu«, kako je to već primetila EK u zadnjem izveštaju o Srbiji.
Puna podrška ovom zahtevu opozicije, jer ministarstvo za izbore treba da spreči izborni lopovluk, na kome režim dobija izbore. Otuda panična reakcija botova.
ova slika iz koje je godine