Vučić: Turski tok će se isplatiti za 10 do 12 godina 1FoNet/Ognjen Stevanović

 Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će Srbija tranzitom gasa kroz „Turski tok“ za 10 do 12 godina vratiti sav novac koji je u njega uložila.

Vučić je nakon otvaranja „Turskog toka“ u Istanbulu kazao da će realizacija tog projekta obezbediti napredak industrije, privrede, kao i jeftinije gorivo i energetsku bezbednost.

Naveo je da će „Turski tok“ u Srbiji imati kapacitet 13 milijardi kubnih metara i dodao je da će se iz Srbije, pored Mađarske, račvati i ka Bosni i Hercegovini i drugim zemljama Balkana.

Vučić je ranije danas izjavio da očekuje da će se Srbija spojiti na „Turski tok“ u maju ili septembru 2020. godine.

Deonica gasovoda „Turski tok“ kojim gas ide od ruske Anape do turskog mesta Kijikej cevima ispod Crnog mora danas je otvorena.

Svečanosti u Istanbulu povodom otvaranja gasovoda prisustvovali su predsednici Rusije, Turske, Bugarske i Srbije, Vladimir Putin, Redžep Erdogan, Bojko Borisov i Aleksandar Vučić.

„Turski tok“ se gradi sa dva cevovoda, ukupnog kapaciteta oko 31,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Prvim krakom gasovoda ruskim gasom snabdevaće se tržište Turske, a drugim zemlje južne i jugoistočne Evrope.

Drugi krak gasovoda ide od Turske preko Bugarske ka Srbiji, zatim Mađarskoj, a planirano je da se gradnja nastavi prema Slovačkoj i Austriji.

Očekuje se da će prve količine gasa iz „Turskog toka“ poteći kroz magistralni gasovod u Srbiji u drugoj polovini godine, verovatno u oktobru, kada počinje sledeća gasna sezona.

U Srbiji su položene sve cevi za taj gasovod u dužini od 403 kilometra. Još treba se izgrade merne stanice i velika kompresorska stanica u okolini Žabara.

Deonicu gasovoda „Turski tok“ u Srbiji gradi mešovito rusko-srpsko preduzeće „Gastrans“, u kome većinski udeo od 51 odsto ima ruski „Gasprom“ a 49 odsto ima javno preduzeće „Srbijagas“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari